İnce, Erdoğan’a meydan okuyor.

0
627

İnce,  Erdoğan’a meydan okuyor.

HuffPost editörü Lennart Pfahler , İstanbul’da bir hafta seçimlerin nabzını tuttu. Erdoğan’ın Türkiye’yi nasıl değiştirdiğine, özellikle gençlerin cumhurbaşkanına karşı nasıl isyan ettikleri ve tabii ki seçimlerin Pazar günü nasıl sona ereceğine dair izlenimler edindi. 

Muharrem İnce 54 yaşında, beyaz gömleğinin kollarını topluyor ve binlerce çığlık atan seyirci önünde sahnede yerini alıyor. ” Cumhurbaşkanı İnce ” sesleri meydanda yankılanıyor.

Türkiye’de Haziran 2018’de, günde birkaç kez benzer şekilde gerçekleşen bir manzara. Ince, CHP’nin parti üst yönetimi ve eski Kemalistler adayı, Türk Cumhuriyetçi Başkanlığı için Recep Tayyip Erdoğan’ın (AKP) da son yıllar içinde ilk gerçek rakibi.

Pazar günü yapılan oylamada CHP taraftarları, Erdoğan’ın düşüşünü hayal bile edebilecekler.

Kel başı, geniş omuzları ve hantal elleri ile İnce, bir kasap veya inşaat işçisi olarak da çalışabilecek birine benziyor. Gülüşünün ardında kaba bir çekicilik var. bu adamın söyleyecek bir şeyi var Ve o iyi diyor.

Erdoğan devasa çelik köprüler kuruyor , İnce’yi çağırıyor. Öte yandan, nüfus içinde köprüler kuruyor. Türkiye özgür ve bağımsız olmalı, yargı bağımsızlığa dönmeli. “Yeter” insanlar çağırıyor. “Tamam!”

Son aylarda ülke çapında bir hareketin sembolü haline gelmiş bir savaş çığlığıdır. Amaçları: Erdoğan dönemini aşmak. Yeni bir Türkiye.

Siyah yerine beyaz

Bunlar Erdoğan’ın, 2000’li yılların başında, dik siyasi yükselişi ile hakim olduğu benzer vaatler. CHP’nin Alman lideri Kenan Kolat, bu paralelin farkında.

HuffPost’un Kolat’ı , “İnce, Erdoğan’ın başladığı zamanki gibi halkın yakınına düşer ” diyor. “Partinin tabanından geliyor. Nüfusun hislerine nasıl hitap edeceğini biliyor. ”

Ve: AKP rakibi gibi dışarı çıkabilir.

“O beyaz bir Türk,” diye konuştu. Türkiye’de dernekleri anında çağrıştıran bir aldatmacadır. Türk cumhurbaşkanı, “beyaz” ve “siyah Türklerin” anlatılarını kararlı bir şekilde şekillendirdi.

Onun için “beyaz Türkler” eski Kemalist elitler, “siyah Türkler” çoğunlukla Anadolu kentleri. Onun üssü.

İnce, Erdoğan’ın kendisinin uzun zamandır elit olduğu, “halkın insanı” söyleminin sadece otokratın medyayla dolu romantikleştirilmesi olduğunu biliyor. “Sarayında oturuyor ve beyaz çay içiyor” diye bağırıyor halkına.

“Tamam,” diye bağırıyorlar.

Bürokrat yerine safkan politikacı

CHP’nin Almanya’daki seçim kampanyasından sorumlu Alman Türk Kolat, İnce’yi şahsen tanıyor. Onun enerjisinden etkileniyor.

“O mutlak bir kazanır”diyor Kolat. Ve o Gerhard Schröder hatırlatıyor.” Sesi muhtemelen sadece son yıllarda yaşanan derin hayal kırıklığını bilen anlayan biri gibi konuşuyor. 

Her ne kadar CHP, AKP çoğunluğu sırasında Ulusal Meclis’te her zaman en güçlü muhalefet fraksiyonunu temsil etse de, son zamanlarda rolünü boğmuş durumdaydı. İstifa eden partililer, giderek artan otorite iktidar Erdoğan’ın merhameti karşısında çaresiz görünüyordu.

Ve parti lideri Kemal Kılıçdaroğlu geçen yıl Adalet yürüyüşü için yaklaşık bir milyon Türk seferber etmeyi başardı siyasetçi, her zaman biraz dağınık oynar tıpkı dişsiz kaplan gibi ününü tamamen bitirmez asla,.

“O bir bürokrat. İnce, safkan bir politikacı, ” diyor Kolat. Popülizm hissi olan bir adam. Kolat kendisi öyle söylüyor – çekici değil ama ateşli.

“Popülizm olmadan siyaset yapamazsın.” İnce şimdi gelen bir tsunamidir ve her şeyi yıkayacaktır. Bu dalga da Erdoğan’ı alacak. ”

5b2a87702200003100eec179.jpeg

GETTY IMAGES ILE BLOOMBERG

Muharrem İnce, Erdoğan’a meydan okuyor.

“Popülizm olmadan siyaset yapamazsın. İnce şimdi gelen bir tsunamidir ve her şeyi yıkayacaktır. Bu dalga da Erdoğan’ı alacak.”

Kenan Kolat

İnşaat sahaları yerine inşaat seti

2002 yılında, ilk kez Türkiye Ulusal Meclisine taşındı. Aynı dönemde Erdoğan, ilk dönemini Türkiye Başbakanı olarak başlattı. İnce, AKP’nin Türklerin kalbini nasıl fethedeceğini çok iyi biliyor.

Avrupa yakınlaşması, ekonomik yükseliş, altyapı projeleri: Bütün bunlar Erdoğan’ın hala tükettiği argümanlar.

Ama Ince de biliyor: Artık Erdoğan’ın savaş kavramlarının arkasında değil. Liranın hızı yükselmeye devam ediyor, uluslararası yatırımlar sınırda, AB üyeliği artık Türkiye’ye ulaşamadı.

Ince tarım, teknoloji, eğitim için daha fazla para vaat ediyor. Daha fazla şantiye yerine, bina kümesinden bir ekonomi politikası. Köprüler, stadyumlar ve otoyollarla Erdoğan hala spor yapıyor.

5b2a8dcb2200006c03eec188.jpeg

GETTY IMAGES ILE ANADOLU AJANSI

Erdoğan Mardin’de sahne alıyor.

“İnsanlar barış, barış, normallik istiyor” diyor Kolat. Ve onun en iyi adayı şunu sunuyor: Türkiye’deki insanlar birbirlerini tekrar bulurlar.

Yalnız iletişimi tercih ediyor 

Erdoğan Sünni İslam’ı merkezi sosyal otorite yaptı . Dış ve iç politika modeli. AKP’nin, Atatürk günlerinin laikliği yavaş ve ılımlı iddiasını çökertiyor.

Dışişleri döneminde , Erdoğan son zamanlarda Sünni bir koruyucusu olarak , Irak’ta, Suriye’de, Filistin’de, hatta Afrika’nın bazı kesimlerinde giderek daha aktif hale geldi . Kürtleri sadece kendi ülkesinde değil, komşu ülkelerde de savaştı.

Erdoğan’ın tehditkar sessizliği: Başkan neden ortadan kaybolmuş gibi görünüyor?

Bir zamanlar Türkler ve Kürtler arasındaki barış süreci, benzeri görülmemiş bir yabancılaşma haline geldi.

Ancak Diyarbakır’da İnce iken, Türkiye’nin güneydoğusundaki Kürt halkının merkezi, kollarını toplar, binlerce insan onu neşelendirir. Burada gerçekleştirdiği sadece gerçek bir mesele değil. Daha da fazlası: İnce, Kürtlere yakınlık arayışında, seçim turu sırasında Demirtaş’ı da ziyaret etti.

Muhtemelen sadece onu tahrik eden sosyal romantizm değildir. Zira, eğer İnce zaten bir şeyi ispatlamışsa, o zaman: Bir stratejisi var.

Anketlerde Erdoğan’ın arkasında ikinci sırada. Mutlak çoğunluk, Erdoğan ile İnce arasındaki bir akışın eşiğinde olduğunu CHP’nin beyan edilen hedefi.

Buna karşılık, İnce’nin ayrıca, Kürt seslerini seferber etmesi gerekecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here