Yunanistan: 8 Sığınmacı Askerin Güvenliği İçin En Büyük Önlemleri Alıyoruz

0
354

İngiliz Guardian gazetesi, 15 Temmuz darbe girişimine katılmakla suçlanan 8 sığınmacı askerin serbest bırakılması sonrası silahlı askerler tarafından 7 gün 24 saat korunduğunu yazdı.

İngiliz Guardian gazetesine konuşan Yunanistan Savunma Bakan Yardımcısı Fotis Kouvelis, “Askerlerin güvenliği için olabilecek en büyük önlemleri alıyoruz. Nerede oldukları bariz sebeplerle gizli tutulacak” dedi.

BBC Türkçe servisinin aktarımına göre Kouvelis, “Bölgemizde daha birkaç ay önce yaşananları unutmadık” sözleriyle de Kosova’da bazı eğitimcilerin Gülen hareketine yakın oldukları gerekçesiyle MİT tarafından kaçırılmasına da işaret etti.

MİT, Kosova’da 6 Türk vatandaşını kaçırarak Türkiye’ye getirmiş, bu kişiler daha sonra tutuklanmışlardı. Kosova Başbakanı Ramuş Haradinac ise konuyla ilgili kendisine bilgi verilmediği gerekçesiyle tepki göstermişti.

Kouvelis gazeteye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AB hukuku ve uluslararası hukuk kuralları çerçevesinde bağımsız bir yargı sistemimiz var ve bu kuralları gözardı edemeyiz. Bölgeye çok sayıda gemi getirildi ve savaş uçaklarının çılgın bir hızla uçuyor olması bir kaza olasılığını artırıyor.”

Yunanistan’da mahkeme Türkiye’de adil yargılanmayacakları gerekçesiyle firari askerlerin Türkiye’ye iadesini reddederken, Ankara Atina’yı “teröristleri korumakla” suçluyor.

Guardian, geçen hafta F-16’ların Ege adaları üzerindeki Yunan hava sahasında 20 dakika alçaktan uçuş yaptığını bildirmişti.

Pazar günü de Yunan Ta Nea gazetesi askerlerin kaçırılması veya öldürülmesi endişesiyle bir askeri kampta tutulduğunu iddia etmişti.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bozdağ ise, “Bu darbeci askerleri nerede olurlarsa olsunlar, onları toplayıp Türkiye’ye götürmek bizim görevimizdir” açıklamasını yapmıştı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here