Almaya’dan, bir kamptan, sitem dolu bir mesaj

16
7741

Merhabalar,

Almanya’da kampta kalıyorum. Beş ayım bitti. Üçüncü bir ülkeden geldim.

Bu süre içinde kamplarda bir çok hizmet insanı ile tanıştım. Diğer kamplarda da arkadaşlarım var. Onlarla haftada bir iki kez telefonla görüşüyorum. Onların şartlarını, kimler var kimler yok vs konuşuyoruz.

Çoğu kamudan gelmiş insanlar. Kamudan gelenlerin çoğu da paralarını Meriç’ten geçmek için harcayıp bitirmiş insanlar. Hizmet kurumlarından gelen insanlar daha az. Kabaca 20/80 oranında.

Hizmet kurumlarından gelenlere bakıyorum. Çoğu öğretmen. Arada müdürler de var. Ama nedense o ülkelerin “abi”lerinden bir iki istisna dışında pek yok ortalıkta.

Geldiğim ülkenin tepesindekilerin (3 kişi) geçen hafta bir başka Avrupa ülkesine iş yapmak için geçtiklerini öğrendim. Tepe takımının birlikte hareket etmesine sevinsem mi üzülsem mi bilemedim.

Tepedekilerden bir başkasının başka bir ülkede hizmetin maaşıyla çalışmaya devam ettiğini biliyorum. Bir akrabası, hizmet adına bir kurum kurmakla görevli olarak gittiği için maaş verildiğini söyledi. Ve yine bir başka tanıdığım çalıştığı ülkeyi terketmek zorunda kalınca yeni gittiği ülkenin etkili isimlerinden biri eski arkadaşı olduğu için onu okulda maaşlı olarak işe başlattı.

Bu abilerin yanında bu abilerin bir zamanlar personeli olarak çalışan öğretmenler de biliyorum ki çalıştığı ülkeden deport edilip iltica edemediği için üçüncü bir ülkede yaşamak zorunda kalmış ve beş kuruş parasız, çevreden gelecek yardıma muhtaç insanların eline bakıyor.

Eşi ve çocuğu elin memleketinde evin reisinden para bekliyor. En garibi de ne biliyor musunuz? Bir tane “abi”si arayıp da nasılsın, paran var mı, ne yiyip ne içiyorsun diye sormuyor.

Bu durumu bir arkadaş geldiği ülkenin abilerine ısrarla bildirince geçen gün dil ucuyla aramışlar.

Ve Allahtan bütün bu olanlar Hocaefendi hayattayken oluyor. İstisnalar kaideyi bozmaz diyerek şunu ifade etmek istiyorum.

“Abiler”den bir kısmı hizmetin itibarını kullanarak iş tutuyor, bir kısmı dost ahbap ilişkisiyle işlerini yürütüyor. Garibanlar yine garip yine garip.

Umarım bu mesajım Hocaefendi’ye kadar ulaşır ve o abilerin abiliğini Tayyip’in hizmeti yerle bir ettiği gibi yerle bir eder. O “baş”ları ayak yapar.

Olimpiyatlar yapılırken göklere çıkarılan o Türkçe öğretmenlerine şimdi vasıfsız bir eleman muamelesi yapanlara umarım bir yetkili sillesini vurur. Onların apoletlerini söküp Hz Zeyd’in ordusundaki bir nefere dönüştürür.

Yoksa şirke girecekler, kendilerini bir halt, başkalarını da beceriksiz bir zavallı zannedip fena halde çuvallayacaklar.

Demek ki “Hocaefendi ölünce bu kurumların durumu nasıl olacak, bu koca koca şirketler kimin olacak?” sorusu boş bir soru değilmiş, demek ki gaybı bilen Rabbim bizleri o kurumların taksimatıyla imtihan edip kaybetmemizi istememiş diye ifade etsem saygısızlık olur mu bilmiyorum.

Rabbim bağışlasın.

Bu saatten sonra bir beklentimiz yok zaten. Başlarken de yoktu. Bir makam bir ücret ümidiyle çıkmamıştık yola. Bu beklentisizliğimiz yanlış gördüğümüz uygulamalara ses çıkarmayacağımız anlamına gelmiyor. O abilerin de firavunlaşıp kaybetmelerini istemeyiz.

Çünkü Rabbim birlikte çok güzel işler yapmayı lutfetti. Rabbim o güzellikleri lutfettikten sonra bizi de onları da zelil durumlara düşürmesin. Yine hep beraber insanlığa güzel işler yapmayı nasip etsin.

Bilgi eksikliğinden dolayı yanlış yazmışsam bilgisi olanların benim gibi binlerce arkadaşı bilgilendirip aydınlatması ve suizanna sebep olan durumları ortadan kaldırması gerekir. Bu mesajı nazınızın geçtiği diğer kalem erbaplarına da ulaştırmanızı istirham ederim.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

16 YORUMLAR

    • Herkes duysun diye olabilir. Bir takim divan i humayun isine gelmeyen herseyi hasiralti etmesin diye olabilir. Korkma birileri duyarsa hizmet zarar gormez bitmez. Heryerde soylenmeyecek seyler sevaplar ibadetler meziyetlerdir yanlislar suistimaller haksizliklar degil.

  1. Yaw bilader sen kimsin adın adresin nedir o abi dediklerin kimdir açıkça yaz ya da hiç bişey yazma. Madem beklentisiz birisin ne yazıyon bır bır bır.

  2. Bu algi genellenmis gibi. benim yasadigim ulkede istisare yoluyla ayni hak taniniyor herkese. Tabi nasip meselesinide unutmamak gerekir. 30 gariban is bulsa goze batmaz 3 yonetici is bulsa dedikodu olabilir. Hic yok demiyorum ama dengeyide korumak lazim

  3. Yazik.. insan bildikleri yaşadıklarıyla bu daha ne ki diyor. 10 yıldır bu hizmet islamın kaldırıp men ettigi ağa efendi köylü köle düzeniyle yonetildi. Bir gurup makam mevki un nam ve şan hastası insan bu hizmetin değerlerini moğollar misali harab etti. Niye sosyal medyadan yazıyorsunuz diyorlar. Tamam şakirt hallederiz deyip hemen ardından üzerine gülünen alay edilen o kadar problem var ki. Arkadaşın dualarina katılmamak imkansiz. Sizleri bilmem ben ellerimi açıp allahim yezidi tirani kahret diyemiyorum bu manzaralar hep aklımda ve gözümün önünde. Günah işleyip suçu şeytana atan gafil misali kendi yaptıklarını hiçe sayıp gece gündüz tiran demek imtihanın sırrını anlamamaktir. Ve sureci devam ettiren en buyuk etkendir.
    Herkes kendi nefsi dahil herseyi allaha havale etsin anlamayan anlamak istemeyenleri allah islah etsin

  4. Sen önce Hizmetten beklenti içine girme Salih bir kul teslimiyetli bir kul ol hizmet (Allah) sana öyle bakar … bu hizmet Allah rızası için yapılan birşey değilmi güzel kardeşim sen Allah rızası için yapacağını yap beklentiye girme Allah’la pazarlığının sonucunu bu dünyada Arama yeter .. hele hizmette hiç arama beklentiye girme noktasında daha kamtaymışsın madem kampının tadını çıkar görelim mevlan ne eyler ne eylerse güzel eyler ..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here