-3.4 C
New York
Çarşamba, Ocak 23, 2019
Ana Sayfa YAŞAM - ÖĞRETIM Sağlıklı Sahur Nasıl Olmalı?

Sağlıklı Sahur Nasıl Olmalı?

0
478

Sahur’da yediklerimiz gün boyu rahat ve sağlıklı bir açlık döngüsü geçirmemiz açısından çok önemlidir. Sahurda neler yenmesi gerekir?

Ramazan boyunca sağlıklı olmak için dengeli beslenmeli ve öğünlerde ihtiyacımız olan tüm besinleri oranlı bir şekilde tüketmeliyiz.

Sahur Ramazan boyunca atlanmaması gereken ve besin seçiminde dikkat edilmesi gereken bir öğün olmalıdır.

Sahur’da sağlıklı beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler neler?

•    Öncelikle uyku tercih edilerek, sahur atlanmamalıdır.

•    Sahurda yağ oranı ve karbonhidrat içeriği yüksek olan hamur işleri tüketilmemelidir. Bu yiyecek grubu glisemik indeksi yüksek olduğundan, gün içinde daha çabuk acıkma hissine neden olacaktır. Ayrıca yağ içeriğinin yüksek olması, gün içinde mide rahatsızlıklarını ve susuzluk hissini beraberinde getirecektir.

•    Sahurda protein ağırlıklı beslenme tokluk süresini uzatacağından; yumurta, beyaz peynir, süt veya yoğurdun bulunduğu hafif bir menü tercih edilmelidir. Peynirli omlet, menemen, krep, tost gibi sıcak menülere de yer verilmelidir.

•    Gün içerisinde susuzluk hissini en aza indirmek için sahurda meyve yenilebilir. Ancak sadece meyve yiyerek oruç tutmak, gün içinde bitkinlik, yorgunluk ve halsizliği beraberinde getireceğinden tercih edilmemelidir.

Sahurda asitli içecekler tüketilmemeli; bunların yerine az şekerle yapılmış, komposto, ayran ve bitki çayları gibi sağlıklı içecekler seçilmelidir.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here