Modern Hayat Tarzıyla Gelen 10 Rahatsızlık

0
1153

Sanayi devriminden sonra hayatımızı kolaylaştıran birçok gelişme oldu. Yeni icatlarla insan doğaya hâkim duruma gelirken; sevgi, merhamet, yardımlaşma, huzur, sağlık ve din gibi değerler medeniyetin dışına itildi. Bütün dünyayı etkileyen iki dünya savaşının sebebi sanayi devrimi yapanların bitmeyen hırslarıydı. Hep daha fazlasını istediler ve bunun için ölümleri, felaketleri göz ardı ettiler.

Modern hayat tarzı insanı doğallıktan, tabiattan uzaklaştırıp suni bir atmosfere hapsetmiş durumda. Bunun sonucu olarak da yeni hastalıklarla tanışmış olduk. Tedavi yöntemlerini işin ehli olan doktorlara bırakmak suretiyle modern hayat tarzıyla gelen, dünyada en çok görülen 10 rahatsızlığın sebeplerini sizlerle paylaşmak istiyorum…

  1. Obezite: Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde en büyük sağlık sorunlarından biridir. Obezlik genel olarak besinlerle alınan enerjinin harcanan enerjiden fazla olmasıyla vücutta yağ olarak depolanması ve bunun aşırı miktarda artmasıyla olur. Teknolojik gelişmeler sonucunda hayatın kolaylaşması ve hareketliliğin azalması obeziteye davetiye çıkarmaktadır. Rahat yaşamaya alışan modern insan bazen yedikleriyle duygularını bastırmaya çalışır. Obezite vakalarının çoğunun duygusal acıların ardından başlaması bunun göstergelerinden biridir. Ayrıca genetik yapı ve beslenme alışkanlıklarının değişmesinden dolayı her yaştan insanın obez olabilmektedir. Tedavi edilmezse başka hastalıklara davetiye çıkarılmış olur.
  2. Astım: Nefes alıp verme sırasında çekilen güçlükten dolayı astım hastaları kendilerini boğuluyormuş gibi hissederler. Polenler ve çevre kirliliği astıma yol açtığı gibi yapılan araştırmalar ebeveynlerin sigara içmesi veya boşanmış olması, dışlanmışlık hissi, kendini ifade edememe, obezite, ev tozları, evcil hayvanlar, parfüm ve deterjanların da astıma sebep olduğunu ortaya koymuştur.
  3. Kalp krizi: 1900’den beri her 20 yılda 2 katına çıkan kalp krizi Batıda bir numaralı ölüm sebebidir. Kalp krizi, kalbe giden koroner damarların tıkanması, damardaki kanın pıhtılaşması, kalp kaslarının kansız kalmasıyla ortaya çıkan spazmların neticesidir. Bunlara sebep olan faktörler ise genel olarak aşırı egzersiz, stres, depresyon, duygusal sarsıntılar ve atardamarları işlemez hale getiren atıklardır. Bazen de 3-4 kahve içmek, aşırı yağlı şey yemek, çok sevilen birinin ölümü de kalp krizine sebep olabilir.
  4. Tansiyon: Dünyadaki her 4 insandan 1’inde bulunan hipertansiyon, tansiyonun yükselmesi ve normal haline kolay dönmemesinin adıdır. Böbrek hastalıkları, sigara ve alkol kullanmak, kalp-damar hastalıkları, sağlıksız beslenme, obezite, şeker hastalığı, aşırı çaba harcamak, şok edici olay yaşamak, çatışmalar, baskı, panik, korku, stres, gerçeklerle yüzleşmekten kaçmak ve bazı duyguları bastırmak için bir şeylerle meşgul olmak suretiyle bir kısır döngüye girenlerde çok görülür.
  5. Zührevi hastalıklar: Gayrı meşru cinsel hayatı olanlar AIDS, frengi, bel soğukluğu gibi hastalıklara yakalanırlar. Bu insanlar genelde uyuşturucu kullananlar, eşcinseller ve hayat kadınlarıdır. Bunların hayat tarzına baktığımızda toplumda kendisine yer bulamayıp itilip kakılan insanlar oldukları görülür. Oysa aileleri ve içinde bulunduğu toplum bu insanları sevse, anlamaya çalışsa, sahip çıksa, ilgilenip hayata tutunmalarını sağlasa bu tür hastalıklar en aza inecektir. Yaşadığı travmadan dolayı çevresine düşman olan bazıları kendisindeki hastalığı öç alma duygusuyla başkalarına da bulaştırmaktan zevk alırlar.
  6. Kanser: Kalp hastalıklarının ardından ikinci en büyük ölüm sebebi olan kansere, daha çok gıda üretiminde kullanılan kimyasallar sebep olmaktadır. Bu kimyasallar gıdaların raf ömrünü uzatmak, dayanıklılığını artırmak, tat, renk ve şekil vermek için kullanılırlar. Doğal olmayan bu yabancı maddelerle her insanın bağışıklık sistemi baş edememektedir. Anormal bir yapıya sahip olan bu yapılar vücutta uygun ortamı bulduğunda sürekli büyür ve kansere sebep olur. İnsanın kendisine saygı ve özen göstermemesi, boşanma, sıkıntıları içe atma, sevilen birinin ölümü gibi durumlarda insanın bağışıklık sistemi çöker ve kanser tetiklenmiş olur. Kansere yakalandığı halde pozitif bir yaklaşımla mutlu ve huzurlu yaşayan insanların iyileştiği çok görülmüştür.
  7. Kronik Tükenmişlik Sendromu: Kas ağrıları, kas zayıflaması, bitkinlik, baş ağrıları, alerji ve yüksek ateşle kendisini gösteren bir rahatsızlıktır. İnsanın hayallerini gerçekleştirememesi, başarılı olması için yapılan baskılar, kontrolü elinden kaçırmamak için çabalamak, daha çok kazanmak için kendini zorlamak, başarılı olamayınca yardım istemeyi kendisine yedirememek veya tüm hedeflerden vaz geçerek tükenmek bu sendromun tipik özellikleridir. Bu sendroma yakalananlar zamanla takıntılı hale gelir, sürekli kendisinden acındırarak bahsederler.
  8. Migren: Migrenin maddi sebepleri arasında çikolata, kahve, peynir, içki kullanma, buğday gibi yiyeceklere yönelik alerjiler, düzensiz uyku ve hormonal değişimler vardır. Duyguların bastırılması, ihmal edilmişlik hissi, hayal kırıklığı, mükemmeliyetçilik, sevgi görme isteği, büyük beklentiler ve bunların karşılanamama korkusu da zihinsel sebeplerdir. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Beyne giden oksijen miktarının azalması sonucunda başlayan baş ağrılarının yanı sıra mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi durumlar saatlerce sürebilir.
  9. Alzheimer ve bunama: Bu tür rahatsızlıklar yaşlı insanlarda görüldüğüne göre öncelikle onların içinde bulundukları şartlara ve topluma göz atmak gerekir. Batıda yaşlılık takdir edilmez, yaşlılara baş belası gözüyle bakılır, tecrübelerin gençlere aktarılacağı bir dönem olarak görülmez, işlevini yitirip ıskartaya çıkmış kişi gözüyle bakılır. Özellikle bir işten emekli olanlar güç ve iktidarlarını yitirmiş, çaresiz yalnız bir hale gelmişlerdir. Bir zamanlar birçok işi başarmış bu kişiler zamanla kendilerine bakamaz hale gelir, kendilerini değersiz hissetmeye ve gelecekten korkmaya başlarlar. Sonuç olarak da mantıksız davranışlar sergileme, akıllarını yitirme ve unutkanlık başlar.
  • Uykusuzluk: Beden ve zihin sağlığı için dinlenmek yani uyumak şarttır. Uyku insanın kendisini yenilemesi ve iyileşmesini sağlar. Kaygı, aşırı televizyon seyretme, alkol veya kahve içmek, korku, hareketsizlik, aşırı yorgunluk ve stres uykusuzluk sebeplerindendir. Bu tür rahatsızlığı olanların yaşam kalitesi azalır, sağlığı bozulur ve başka hastalıklara davetiye çıkarılmış olur. Uykusunu alamayan veya kötü bir uyku geçirenler gün içinde gergin olur, kavga çıkarırlar.

 

HALİT EMRE YAMAN

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here