Netanyahu: Erdoğan Bize Ahlak Bekçiliği Yapmasın

0
127

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gazze sınırında barışçıl eylem yapan Filistinlilerin gerçek mermilerle katledilmesine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a Twitter’dan yanıt verdi…

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gazze’de en az 60 Filistinlinin öldürülmesi sonrası gösterdiği “İsrail’in yaptığı bir soykırımdır” tepkisine Twitter’dan yanıt verdi. Netanyahu, Erdoğan’ın ‘Hamas’ın en büyük destekçilerinden biri olduğunu’ öne sürdü; “Bize ahlak bekçiliği yapmamasını tavsiye ederim” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

İsrail, Gazze sınırında binlerce Filistinlinin mart ayından bu yana düzenlediği eylemlerden Hamas’ı sorumlu tutuyor. Filistinliler ise BM kararıyla kendilerine vaat edilen bağımsız devletin hayata geçirilmememesine, buna karşın ABD’nin gelecekteki bağımsız Filistin devletinin başkenti olması öngörülen Doğu Kudüs’ün ABD tarafından İsrail’in başkentinin parçası olarak tanınmasına ve Amerikan Büyükelçiliği’nin kente taşınmasına öfkeli. Gösteriler sadece Hamas’ın etkin olduğu Gazze’de değil, Batı Şeria’da da düzenleniyor.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

40 bini aşkın Filistinlinin dün Amerikan elçiliğinin açılmasına tepki olarak Gazze sınırında eylem düzenlemesi sırasında 60 kişi İsrail askerleri tarafından öldürülmüş, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “İsrail’in yaptığı bir soykırımdır. Bu insanlık dramını, soykırımı hangi taraftan olursa olsun, ister Amerika ister İsrail, lanetliyorum” tepkisini göstermişti.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here