Erdoğan, Kraliçe Elizabeth’le Görüştü

0
381

Erdoğan, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’le görüştü. Arap basını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İngiltere Başbakanı May’in Ortadoğu için ortak eylem planı açıklayacağını yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Buckhingham Sarayı’nda Kraliçe 2. Elizabeth ile görüştü.

Çeşitli üst düzey görüşmeler için gittiği Birleşik Krallık’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan, basına kapalı olarak gerçekleşen Kraliçe Elizabeth II ile görüşmesinin ardından saraydan ayrıldı. Görüşme 40 dakika sürdü.

ORTADOĞU İÇİN ORTAK EYLEM PLANI İDDİASI

Cumhurbaşkanı’nın bir sonraki randevusu ise Başbakan Theresa May ile. Baş başa ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştirilecek.

Ardından da ikili basın toplantısı için kameraların karşısına geçecek. Arap basınına göre Erdoğan ile May’in Ortadoğu için ortak eylem planı açıklayacağı belirtiliyor.

BBC Türkçe’den Özge Özdemir’in haberine göre ise BlueBay portföy yönetimi şirketinin gelişmekte olan piyasalar masasından stratejist Timothy Ash, Erdoğan’ın ziyaretinin iç politikada ve dış politikada iki farklı amacının olduğu yorumunda bulundu.

  • Ash’e göre birinci amacı yabancı yatırımcıyı Türkiye’nin hala yatırıma açık olduğu ve AKP’nin piyasa yanlısı bir ajanda izleyeceğine ikna etmek.
  • İkinci amaç ve daha önemlisi ise Türkiye’ye AKP yönetimi altında hala Batı ile dost olunduğu ve Türkiye’nin izole olmadığı mesajını vermek.

Ash, “Bence May (İngiltere Başbakanı Theresa May) hükümeti burada Erdoğan’a seçimler için büyük bir yardımda bulunuyor” yorumunda bulunuyor.

Erdoğan’ın İngiltere ziyaretini gerçekleştirmeden önce düşük faiz konusunda ısrar etmiş olmasını, yabancı yatırımcıyı ikna etmek niyetinde olmadığı şeklinde yorumluyor.

Bu yüzden bu toplantıların yabancı yatırımcıları yeniden Türkiye’ye çekmek konusunda başarılı olmayacağını düşünüyor.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here