ABD’nin Kudüs’teki İsrail Büyükelçiliği Resmen Açıldı

0
140

ABD’nin Kudüs’e taşınan İsrail büyükelçiliği resmen açıldı. Eylemlere yapılan saldırıda en az 49 Filistinli yaşamını yitirmişti.

ABD’nin Kudüs’e taşınan İsrail büyükelçiliği, resmi törenin ardından açıldı. Törene 700 kadar misafir katıldı. Törene katılanlar arasında ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner da bulunuyor.

32 ülkeden temsilcinin katıldığı tören sırasında Filistinliler kitlesel eylemler gerçekleştirdi.

İsrail güçlerinin eylemlere yaptığı saldırılarda en az 49 Filistinli direnişçi yaşamını yitirdi.

ABD, büyükelçiliğin resmen açıldığını duyurdu. ABD’nin ardından 3 ülke daha büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıyacaklarını belirtiyor.

TRUMP VİDEO BAĞLANTISIYLA KATILDI

Donald Trump, törene video bağlantısıyla katıldı.

Trump video bağlantısıyla ”Tebrikler. Bu gerçekten çok büyük bir çabaydı” diye seslendi. İsrail’in tüm diğer ülkeler gibi kendi başkentine karar verme hakkı olduğunu, İsrail’in zaten Kudüs’ten yönetidliğini savunan Trump, bunu kabul etme ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararının kendisine ait olduğunu vurguladı. Elçiliği planandan çok daha hızla açtıklarına dikkat çekti.

Harem-üş Şerif, Kubbet-üs Sahra’daki statükoyu koruma sözü veren Trump, ABD’nin İsrail’e desteğinin devam edeceğinin altını çizdi. Diğer yandan kalıcı barış anlaşmasında varılmasına yardımcı olmayı ABD’nin tümüyle taahhüt ettiğini dile getirdi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here