Trump, Macron’a İran Nükleer Anlaşmasından Çekileceğini Söyledi

0
166
ABD Başkanı Donald Trump, Frana Cumhurbaşkanı Macron ile telefonda görüştü. Trump, Macron’a İran ile nükleer anlaşmadan çekileceğini söyledi.

ABD Başkanı Trump’ın bu kritik açıklaması öncesinde ise Brüksel’de hareketli dakikalar yaşanı. Alman bir yetkili, bugün Brüksel’de Fransa, Almanya ve İngiltere elçilerinin, İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ile bir görüşme yaptığını açıkladı. Görüşmenin ardından açıklama yapan Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin temsilcileri, tüm tarafları gelecek günlerde tansiyonun “kontrolsüz şekilde tırmandırılmasından kaçınmaya” çağırdı.

ABD Başkanı Trump, ülkesinin Barack Obama döneminde İran’la imzaladığı nükleer anlaşmadan şimdilik ayrılmayacağını belirtirken, “Kongre ve müttefiklerimizle bir çözüme ulaşamazsak, o zaman anlaşma iptal edilecek. Anlaşma inceleme altında ve herhangi bir zamanda bizim katılımımız, Başkan olarak tarafımdan iptal edilebilir” değerlendirmesini yapmış ve Beyaz Saray, alınan kararla anlaşmanın son kez uzatıldığı duyurmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Trump’ın nükleer anlaşmadan çekilme söylemlerine karşın, “İran Atom Enerjisi Kurumu, beklenen ve beklenmedik tüm durumlara hazır” mesajı vermişti.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here