Hiç Durmadan Yürüyeceğiz!Mülteci Çocukların Yüzündeki Bir Tebessümde Siz Olur Musunuz?

0
524

Türkiye, özellikle 15 Temmuz kontrollü darbe sonrası bir zulmün pençesine düştü. Mesleklerinden ihraç edilenlerden, keyfi kanunlarla tutuklamalara, mal varlıklarına kanun dışı yollarla el koymadan, Gülen Cemaatine bağlı tüm kurumları kapatmalara kadar uzanan adaletsizlik rüzgarı binlerce insanı da zorunlu göç yollarına zorladı.

Bir yanda, kendi ülke vatandaşlarını işlemedikleri suçlar isnat ederek, onların tüm yaşam haklarını elinden alan ve kimilerini parmaklıklar ardına bazılarını ise gurbet yollarına sürükleyen yönetim, diğer tarafta ise hayatlarını iyiliğe adamış bu insanlara ve çocuklarına yardım etmek çabasında bulunarak hiç durmadan projeler ve yardım kampanyaları başlatan vefa insanları var…

Bunlardan bir tanesi ise Türkiye’nin baskıcı rejiminden kaçarak Yunanistan’a sığınan mülteci çocuklar için başlatıldı.

PROJENİN ADI VE AMACI

Çocuklarınızı veya çevrenizde bulunan küçük yaştaki çocukları teşvik ederek çekeceğiniz video ile,  ‘Bayramlık elbise parası ve harçlıklarını arkadaşlarımıza gönderiyorum’ başlığı altında hayata geçirilecek olan projede, ailesiyle birlikte zulme maruz kalarak Yunanistan’da mülteci hayatı yaşamaya zorlanan çocukların, yaklaşan bayramı kendilerine ulaşacak yardımlar sayesinde sevinçle karşılamaları ve minik kalplerinden daha büyük acılara ortak olan bu çocukların bir an dahi olsa yüzlerindeki mutluluk sebebi olmayı hedeflemekteyiz.

Geçtiğimiz günlerde, 3 çocuğuyla birlikte Meriç’i geçerek, Yunanistan’a ulaşan ve iltica etmek üzere Almaya’da bulunan eşiyle aile birleşimini bekleyen Esma Uludağ, yaşadığı sıkıntı ve strese dayanamayarak önce felç geçirmiş, daha sonra kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede vefat etmişti.

Esma Hanımdan geriye kalan 3, 7 ve 10 yaşlarındaki çocukları ve annesinin ölümünden habersiz 3 yaşındaki yavrusunun söylediği sözler kaldı. ‘Anneme çiçek alıp hastaneye gidelim…’

Esma Uludağ’ın çocuklarıyla aynı kaderi paylaşan ve bununla birlikte bilmedikleri ülkelerde zor koşullar altında mülteci kamplarında yaşayan çocuklar var.

Hangimiz yavrumuzun gözünde yaş, yüzünde hüzün görmeye dayanabiliriz? Zor zamanlar bizleri de eleğinden geçirirken sadece kendimizi kurtarmaya mı bakacağız? Yoksa ‘dertleri derdimdir’ diyerek, dünyanın neresinde olursak olalım o mazlum çocuklara uzanan yardım eli mi olacağız? Çocuklarımızı tüm bu acı haberlerden uzak mı tutacağız? Yoksa onlara da vefanın gereğini, yardımlaşmayı mı öğreteceğiz?

NELER YAPABİLİRİM?

Eğer sizde yaşanan zulme sessiz kalmak istemiyorsanız, masum bir yüzde beliren tebessüm sebebi olmak istiyorsanız yapmanız gereken oldukça basit.

Çocuklarınız veya yakınlarınızda küçük yaşta bulunan çocuklar var ise öncelikle onlara, kendileri yaşlarındaki yüzlerce çocuğun yaşadıkları zor şartları ve neden yardım ulaştırılması gerektiğini anlatarak; bir kumbara içinde,uzaktaki arkadaşlarına yardım göndermek için harçlık biriktirmeye teşvik edebilir ve başlayacağı bu yardım kampanyasını kısa bir video çekerek bizimle paylaşabilirsiniz. (Bu sene ki bayram elbise paralarını veya biriktirdiğim harçlıkları Yunanistan’da yaşayan arkadaşlarıma gönderiyorum) gibi.

*Çocuğumun veya videoya çekeceğim kişinin yüzünün görünmesini sakıncalı buluyorum diyorsanız, sadece bağış için biriktirdiği kumbara ve yardım parasını neden biriktirdiğine dair söylediği sözleri kayda alarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Büyüklerin, küçüklere teşviki ve çocukların, mülteci çocuklara yardımı ile toplanacak bu kampanyaya sizleri de bekleriz.

Videolarınız ve kampanya detayları için aşağıda bulunan linke tıklayarak iletişim sağlayabilirsiniz;

https://twitter.com/kamphatiralarim

 

 

 

 

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here