Dolar, Yükselişini Sürdürüyor:4 Seviyesini Aştı

0
236

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, dün Türkiye’nin yabancı para kredi notunu BB’den BB-‘ye indirirken not görünümünü ise negatiften durağana getirildi. S&P’nin bu hamlesinin ardından TL varlıklarda sert düşüş yaşandı ve USD/TRY kuru 4,1670 seviyesine yükselerek rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.

S&P’nin not indirime gitmesine Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ‘manidar’ diyerek tepki gösterdi. Twitter’dan açıklamalarda bulunan Şimşek, ‘S&P kararının zamanlaması oldukça manidar’ dedi ve ‘aşırı ısınma 2017’nin hikayesi, kredi hacmindeki artış 2018’de yavaşladı, finansal koşullar 2017’ye oranla daha sıkı, TCMB gecikmeli de olsa tepki verdi.’ dedi. Açıklamasının devamında ‘Cari açıktaki bozulma büyük oranda altın ithalatı ve petrol fiyatlarının artışından kaynaklanıyor. Tüketici kredilerindeki yavaşlama cari açıktaki artışı sınırlayacak. Ayrıca turizmde ciddi bir toparlanma var. Merkez Bankası para politikasını basitleştireceğini açıkladı. Seçimlerin erkene alınmış olması siyasi belirsizliği azalttı ve piyasalar bu karara olumlu tepki verdi. AB ve ABD ile ilişkilerin iyileştirilmesine yönelik önemli gelişmeler var.’ ifadelerine yer verdi.

TL, bugün dolar karşısında %1,50’ye yakın düşüş yaşayarak en çok değer kaybeden gelişen ülke parası olurken euro, sterlin ve frank karşısında da %1,50’ye yakın düşüş yaşadı.

Dolar/TL 4,16’yı aşarak rekor sonrası en yüksek seviyeyi gördü.
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here