Batı Medyası: 1 Putin Vardı Erdoğan’la 2 Oldu

0
337

Cumhuriyet davasında, gazetecilere ve yöneticilere ceza yağmasının yankıları sürüyor.

Verilen kararla ilgili AKP iktidarını ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı suçlayan The Times Gazetesi, “Ankara’da despot bir yönetim var” başlıklı başyazısında, gazetecilere verilen cezaları ‘yüz karası’ olarak nitelendirdi.

BBC’nin aktardığınna göre, Cumhuriyet Gazetesi için, ‘Türkiye’nin en eski ve saygın gazetelerinden biri’ tanımını yapan The Times, cezalardan sorumlu tuttuğu AKP iktidarı için, “Bu cezalar, hükümete muhalefete müsamaha gösterilmeyeceği ve Türkiye’nin karanlık bir döneme girdiği mesajını veriyor. Hem de en ağır şekilde…” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ı, ‘Putin’in Osmanlı versiyonu’ olarak nitelendiren gazete, Cumhuriyet dışında da çok sayıda gazete ve derginin rejim tarafından hedef alındığını hatırlattı ve ekledi:

“Gazeteciler, Cumhurbaşkanı Erdoğan için özel bir hedef olmuş durumda. En ufak bir eleştiriye duygusal tepkiler veren Erdoğan, Putin’in Osmanlı versiyonu oldu. Bir zamanlar popüler ve başarılı bir siyasetçiyken, şimdi insan hakları sicili giderek kötüleşen, otoritesi yıldırma politalarına ve dalkavuklara dayanan birine dönüştü. Türkiye, en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülkeler arasında ve eleştirel bir yaklaşım benimseyen gazetelerin kapatıldığı bir ortamda ülkede mantıklı eleştiriye vatan hainliğine eş görülüyor.

“Sayın Erdoğan erken seçim öncesi muhalefeti korkutmakta kararlı. Gerek Kuzey Suriye’de cephede, gerek iç kamuoyunda hayali düşmanları hedef alıyor. Rus silahlarını alması ve ABD ile vekalet savaşı yürütmesi de giderek NATO üyeliği ile daha da uyumsuz bir ortam yaratıyor. Son Cumhuriyet gazetesi davası sonrası da, Türkiye’nin hala Avrupa Birliği üyeliğine uygun bir ülke olduğunu söylemek de artık mümkün değil”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here