RSF raporu: Gazeteciler İçin Dünyanın En Büyük Hapishanesi Türkiye!

0
618

Türkiye’nin basın özgürlüğü karnesi her geçen yıl daha da kötüye gidiyor. Uluslarası bağımsız gazetecilik kuruluşları, bu karamsar tabloyu açıkladıkları raporlarla ortaya koyuyor.

Öyle ki, Freedom House’un 2018 raporunda Türkiye, ilk defa ‘özgür olmayan’ ülke seviyesine düştü. Halihazırda en çok gazetecinin hapiste bulunduğu ülke konumunda olan Türkiye’de, 150’yi aşkın gazeteci cezaevlerinde tutuluyor. İfade özgürlüğüne ilişkin uygulanmayan ‘hak ihali’ kararları ve iddianamesiz tutuklu yargılamalar da dünyanın tepkisini çekmeye devam ediyor.

Özellikle Gezi süreciyle başlayan basına yönelik baskılar, 17 Aralık ve 15 Temmuz sonrası zirve noktalara ulaştı ve şimdilerde bütün bütün iktidarın tek eline geçmiş bir medya düzeni için son adım atıldı. Zira bir dönem Türkiye’de ‘amiral gemisi’ yakıştırması yapılan Doğan Medya Grubu’na ait tüm gazete ve TV’ler, iktidara yakın Demirören Grubu’na satıldı.

Son olarak PEN raporunda, “Türkiye’de basın özgürlüğü kalktı, KHK’ler ‘susturma aracı’ oldu” görüşüne yer verildi.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Sınır Tanımayan Gazeteciler, son Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi raporunu yayımladı.

Türkiye’de gerileme devam ederken bu yıl iki basamak düşüş var. 180 ülke arasında 157’nci sıraya gerilemiş durumda Türkiye…

Raporda Türkiye, “gazeteciler için dünyanın en büyük hapishanesi” olarak nitelendiriliyor.

2017 yılında çok sayıda gazetecinin darbe girişiminin ardından bir yılı aşkın süre hapishanede kaldıktan sonra toplu davalarda birbiri ardında yargılanmaya başladıklarına vurgu yapılan raporda, Anayasa Mahkemesi’nin Ocak ayında tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın serbest bırakılmasına karar vermesine rağmen alt mahkemelerin bu kararı uygulamamas da hatırlatılıyor ve şu yorum yapılıyor:

“Hukukun egemenliği günümüzde sadece solmakta olan bir anı.”

Dünyada basın özgürlüğünün en fazla olduğu ülke bu yıl yine Norveç…

En az olduğu ülke ise bir kez daha değişmedi: Kuzey Kore

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here