Rusya: Türkiye’nin Suriye Saldırısını Desteklemesi Bir Hata

0
295

Türkiye’nin Amerika’nın Suriye’ye saldırısını desteklemesine son dönem iyi ilişkiler içinde olduğu Rusya’dan tepki geldi.

Amerika ve müttefiklerinin Suriye’deki bazı noktaları bombalamasının yankıları sürerken konuya ilişkin açıklamalarda devam ediyor. Amerika’nın Suriye’ye saldırısına ‘memnuniyetle karşılıyoruz’ açıklaması ile destek veren Türkiye’ye Rusya’dan tepki geldi. Saldırının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin ‘saldırıyı kınadıklarını’ açıklamıştı. Sputnik’in haberine göre, Rus senatör Konstantin Kosaçev iseTürkiye’nin ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’deki askeri tesislere düzenlenen saldırıyı desteklemesinin bir hata olduğunu belirtti.

‘BARIŞÇIL YOL TEK ÇÖZÜM’

Suriye’ye düzenlenen füze saldırısı hakkında Facebook hesabından açıklama yapan Rusya Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev, Ankara’nın saldırıya verdiği desteği hatalı buldu.

Kosaçev, “Türkiye’nin Suriye’ye yönelik şikayetleri olduğu anlaşılır bir durum. Ancak bu saldırganlığın artırılması için gerekçe değil. Türkiye’nin de yer aldığı barışçıl çözümün gerçek yolu, Cenevre müzakerelerine destek için yapılan üçlü Astana görüşmeleridir. Batılıların füze saldırısı, sadece hayali kimyasal depolarını değil, Batı’nın pek de ilgi duymadığı Suriye çözüm sürecine de darbe vuruyor” ifadelerini kullandı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here