Hayal Yok Sabır Var

0
395

Trabzonspor geçtiğimiz haftasonu Olağanüstü seçimli kongresi’nde 17.başkanını seçti. Yeni başkan aldığı 1329 oy ile Ahmet Ağaoğlu oldu. Bir diğer aday Metin Kaya ise 211 oy aldı. Trabzonspor’da bazı şeyler yanlış gitti ki eski yönetim seçim kararı aldı. Eski başkan Muharrem Usta aday olduğu dönemde yapmış olduğu açıklamalarda taraftarlara 50.yılda şampiyonluk sözü vermişti ama bu söylemin yanında da sabır istediğini belirtmişti. Şimdi yeni gelen yönetimde taraftardan sabır istiyor. Bir Karadenizli olarak çok iyi bilirim o yörenin insanı tez canlıdır, hızlı konuşur, hızlı yemek yer, çabuk sinirlenir, çabuk sever ve en önemlisi futbol onlar için vücuda kan pompalayan bir damar gibidir. Onlara sabır demeyin hele en çok sevdikleri, uğrunda canlarını bile feda ettikleri Trabzonspor için bunu hiç demeyin. Fakat durum o kadar kötü ki sabırdan başka çare kalmadı. Ortada ekonomisi krizde olan bir takım, herhangi bir sportif başarı üretemeyen profesyonel kadro, bu sorunların karşılığı olarak alınan transfer yasağı cezası ve düşen itibar. İstanbul hükümdarlığını yıkan, İstanbul hegomanyasını tek başına, öz evlatları ile yıkan efsane Trabzonspor şuan el birliği ile bu zor duruma düştü. Yanlış transfer politikası, yanlış hoca seçimleri, umursanmayan 1461 Trabzon projesi ve en önemli menajerlere ödenen yüksek ücretler. Önceki yazılarımda hep bahsettim Türk sporunu tek kelime ile özetleyebiliriz ‘’SİYASET’’. Kongre günü Trabzonspor delegelerinden bir tanesi kürsüye çıktı ve dedi ki; ‘Bu kulübü siyaseti sokmayın ama şunu da unutmayın dünyanın en büyük lideri başkomutanımızdır’

Mitinglerden ayrılmayan başkanlardan sonra bu yapılan açıklamada çok normal. Bütün kulüpler için söylüyorum bir Altınordu gibi olamaz mısınız? Olabilirsiniz ama işinize gelmiyor. Peki neden gelmiyor? Çünkü bir açıklama ile bütün vergi borçlarınız siliniyor, stadlarınız zaten hazır, geri kalan para ile de cebinizi doldurursunuz artık.

Neyse konudan çok sapmadan eski yönetim ve yeni yönetimin arasındaki bazı farklılıkları konuşalım. Muharrem Usta yönetimi başkanlığa ilk geldiğinde uğraştığı ilk konu maddi sıkıntılar ve kümeye düşme tehlikesi yaşayan kadroyu toparlamaktı. Çünkü İbrahim Hacıosmanoğlu o kadar kötü yönetti ki bu takımı yeni gelen hocadan habersiz 20 yeni transfer yaptı ve bu gelen oyuncuların 10 tanesi hoca geldikten sonra takımdan kovuldu ve hepsine teker teker tazminatlar ödendi. Vahid Halilodzic’in istediği 8 yeni transferide bu oyuncular gönderildikten sonra fahiş fiyatlar ile kadroya ekledi. Muharrem Usta o kadar kötü bir kadro aldı ki sezon sonu takımı ligde tuttu ve o sezonun yaz transfer döneminde bu oyuncuları elden çıkartmak için elinden gelen herşeyi yaptı ve başardı da. Ama bu seferde yanlış hoca tercihleri şampiyonluk yolunda kurulan bu kadroyu heba etti. Şimdi Ahmet Ağaoğlu’nun elinde muazzam bir kadro var, bir defa bu kadro ile uğraşmayacak ama maddi olarak uğraşacağı çok işi var. Alt yapıdan takıma kazandırılan Yusuf Yazıcı ve Abdülkadir Ömür gibi kadroya sabitlenmiş iki muazzam cevherin var. Belki de şuanda Türkiye liginin en iyi yerli ortasahası Okay Yokuşluya sahipsin. Bu oyuncuları birer direk gibi düşünün ve bu direkleri birbirine sabitleyin sonrada etrafını doldurun. Kadro için yapılabilecek en doğru hamle bu zaten Ahmet Ağaoğlu verdiği demeçlerde hep bundan bahsediyor o yüzden bu yolda aynı fikri savunuyoruz. Fakat katılmadığım birkaç düşüncesi var. Bunların en önemlisi yeni Trabzonspor’u 34 sene önceki kadro yapısı ile tekrar yapabileceği düşüncesi ama kaçırdığı bir nokta var o dönemde Galatasaray’da Gomis, Fenerbahçe’de Valbuena, Beşiktaş’ta ise Real Madrid’in stoperi oynamıyordu. Kurmak istediği yapı bu ise bu takımlar ile yarışmak çok zor ama dediğim gibi Yusuf, Abdülkadir ve Okay Yokuşlu’nun etrafını doldurabilirse işte o zaman bunu başarabilir. Her şeyden önce yeni yönetime ve Ahmet Ağaoğlu’nu tebrik ederim tabiri caiz ise bu dönemde ellerini taşın altına sokup ateşten bir gömlek giydiler ve umarım bu dönemi en şekilde yönetip Trabzonspor’u eski günlerine tekrar kavuşmasını sağlayabilirler.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here