AKP-MHP İttifakında Çatlaklar Büyüyor!

0
493

AKP ile MHP, ‘Cumhur ittifakı’nda anlaşarak 2019’daki seçimlerde birlikte hareket etme kararı almıştı.

Ancak kimi kulislere göre, ittifak pek de sağlam değil. Zira, AKP, MHP’nin taleplerinin aşırı olduğunu düşünürken, MHP de hiçbir talebinin karşılanmadığı görüşünde ısrarcı.

Aydınlık Gazetesi köşe yazarı İsmet Özçelik de, her iki cepheden de görünürde ittifakın yolunda gittiğine dair açıklamalar gelse de, aslında AKP ve MHP’den çıkan seslerin farklı olduğu görüşünde.

Özçelik, tarafların şikayetçi olduğu konuları şöyle sıralıyor:

“AKP’li bakan ve yöneticilerle belediye başkanları MHP’nin taleplerinden şikayetçi. “Başımıza bir de MHP çıktı” havasındalar. Konu artık Meclis kulislerinde bile dillendirilir oldu.

Erdoğan talimat verse de AKP’li işadamları “pastaya başkalarının ortak olmak istemesinden” pek memnun değil.

MHP’de de durum aynı. 16 Nisan Referandumunu hatırlatıp AKP’nin vefasızlık içinde olduğunu vurguluyorlar. Geçtiğimiz günlerde Bahçeli’yle çok yakın çalışan bir grup MHP’li ile karşılaştım.

Biraz sohbet ettikten sonra konu AKP ile ittifaka geldi. Tepkililer. “Hiçbir isteğimiz yerine getirilmiyor” diye söze başladılar. “Böyle giderse ip bir yerde kopar” diye devam ettiler.

İçlerinden biri “Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Cevdet Erdöl’e kadro için isim verdik. Bir tanesini bile yerine getirmedi. Bizi sürekli oyalıyorlar, kandırıyorlar” diye sert eleştirilerde bulundu.

Bahçeli’nin en yakın çevresi bile bunları söylüyorsa artık gerisini siz düşünün.”

Gerilimin sanıldığından büyük olduğunu savunan Özçelik, MHP’lilerin AKP’li bakan ve yöneticileri, “isteklerimizi yerine getirmezseniz taban başka partiye kayar. Kendi ayağınıza kurşun sıkıyorsunuz” diye tehdit ettiğini aktarıyor.

Yaşanan krizi teyit için kimi MHP’lilerle konuştuğununu ve “Doğru değil mi?” yanıtı aldığını aktaran Özçelik, önümüzdeki günlerde gerilimin su yüzüne çıkma ihtimali olduğunu ifade ediyor.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here