Erdoğan’ın Uzun Kolları Kosova’ya Nasıl Uzandı

0
334

Kosovalı gazeteci Berat Buzhala, Gazeteci Erkam Tufan Aytav’ın 30 Dakika programının konuğu oldu. Programda Kosova’dan kaçırılan 5 eğitimci ve 1 doktorun mafyavari yöntemlerle nasıl pusu kurulduğunu detaylarıyla teker teker anlattı.

Cumhurbaşkanı Haşim Taci’nin de bu kişilere desteğinin tartışıldığını anlattı.

Kaçırılma olayının Avrupa Birliği ile iyi ilişkiler kuran ve demokrasisi ve medya özgürlüğü işleyen Kosova için utanç verici olduğunu anlatan Buzhala, olayın perde arkasında olan isimlerin istifa ve görevden almalarla ortaya çıktığını, Cumhurbaşkanı Haşim Taci’nin de bu kişilere desteğinin tartışıldığını anlattı.

Kosova’da aynı hadisenin bir daha tekrar etmeyeceğine işaret etti.

Buzhala, kaçırılma hadisesinde Taçi’nin de iyi bildiği bir ekibin olduğunu, son görevden alma ve açılan soruşturmalardan sonra Kosova’da aynı hadisenin bir daha tekrar etmeyeceğine işaret etti. Kosovalı gazeteci AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kosova Başkanı Ramuş Haradinaj’ı tehdit etmesini ve Kosova’da eğitimcilerin mafyavari yöntemlerle MİTe teslim edilmesini Kosova halkının tasvip etmediğini aktardı. ‘Erdoğan’ın etkisi yüzde 5-10’u geçmez. Bizim ülkemizde medya özgür, cumhurbaşkanlarını eleştirme hakkımız var. Gazeteler ve yayınlar Türkiye’de olduğu gibi onun elinde değil” diyen  Buzhala, “Arada çok özel ilişkiler olduğu anlaşılıyor. Cumhurbaşkanı Taci, Avrupa ile diğer sorunlarıyla ilgili yeni bir ortak olarak Erdoğan’ı seçmiş gözüküyor. Kosova halkı Türkiye’nin ve halkının değil, diktatörlüğün karşısında” değerlendirmesini yaptı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here