10 Maddede Mutlu Aile

0
930

Kadın ve erkek fıtratı farklıdır. Eşler aynı olaya farklı pencerelerden baktıkları için yorumları ve çözümleri de farklı farklı olur. Bu farklılıkları bilen ve karşı tarafa nasıl davranılması gerektiğini tespit eden eşler daha mutlu bir hayat yaşarlar.

Gelin bunlardan 10 tanesini değerlendirelim.

 1. Kadın anlatmak, erkek çözmek ister: Kadınlar bir problemle karşı karşıya iken eşine düzenli-düzensiz, alakalı-alakasız şeyleri anlatır. Bu durumda erkek problemi çözmekten ziyade söyledikleri karşısında eşini sakinleştirici ve onu destekleyen sözler söylemelidir. Erkekler bir problemle karşı karşıya iken yalnız kalıp dikkatini toplayarak kendi başına çözüm bulmaya çalışır. Bu sırada yapması gereken başka işleri unutur, farkında olmadan ailesini ihmal edebilir. Erkekler eşlerinden akıl vermesini değil olanı kabullenmesini ister. Çok az erkek eşinin çözüm bulabileceğini düşündüğünden, kadınlar kendisine fikri sorulduğunda konuşmalıdır.
 2. Her eşin beklentisi vardır: Özverili ve fedakar bir yapıya sahip olan kadın, bunun karşılığını görmek ister. İlgi görmediğinde düş kırıklığına uğrar ve kendisini değersiz hisseder. Bu yüzden erkek, eşini sevdiğini ve ona değer verdiğini hissettirmelidir. Bunu fark eden kadın daha güçlü olur. Erkekler ise eşinin kahramanı olmak ve onu mutlu etmek ister. Bu duygusu tatmin edilen erkeğin yapmayacağı şey yoktur. Umursanmayan erkek eşinin isteklerine karşı soğuk davranır.
 3. Eşler birbirine muhtaçtır: Başkalarına muhtaç olma duygusu veya yok sayılması kadınlara kaygı verir. Erkek için bu durum bir çeşit ölümdür. Allah erkek ve kadını birbirini tamamlayan bütünün parçaları olarak yaratmıştır. Bunun sonucu da eşlerin birbirlerine muhtaç ve yardımcı olmaları halidir. Eşinin kendisine ihtiyaç duyduğunu hisseden taraf daha çok yardımcı olur, yardımı alan ise oluşan memnuniyetten dolayı daha gayretli olur. Eşler, mutlu bir aile için birbirlerine muhtaç olduklarını kabullenmeli ve bunu bir gurur vesilesi yapmamalıdır.
 4. Kadın ima eder, erkek düz anlar: Kadınlar eşleri ile konuşurken kendisine yardım etmesini, ilgilenmesini, önemsemesini, dinlemesini ister. Bunu direk söylerse yardıma muhtaç, zavallı biri olarak algılanacağını düşündüğünden ima etme ve benzetme yollarını kullanır. Dolambaçlı yolları sevmeyen erkek, eşinin ima ve benzetmelerini fark etmez ve kelimelerin sözlük anlamlarına göre değerlendirme yapar. Yanlış anlamaya sebep olan bu durumda çatışma kaçınılmazdır. Eşler iletişim kanallarını açık tutarak birbirlerini daha iyi anlamaya çalışmalıdır.
 5. Kadın konuşarak, erkek sessizce düşünür: Kadınlar çoğu zaman söylemek istediklerini konuşma süreciyle keşfeder. Bu sırada erkeğe düşen sabırla eşini dinlemektir. Oysa erkekler fikirlerini sessizce düşünerek şekillendirir sonra konuşmaya başlar. Bu yüzden eşlerine hemen cevap vermeyebilirler. Bu durumda kadın kendisinin dikkate alınmadığını düşünmemeli, eşine müdahale etmemeli ve kırıcı tepki vermemelidir.
 6. Her şeyin başı iletişim: İnsanlar bazen kabuğuna çekilebilir, bağımsız olma ve kendini dinleme ihtiyacı hissedebilir. Bir süre sonra da normalleşme olur ama bir problem olduğunu düşünen diğer eş verdiği tepkilerle tatsız durumların yaşanmasına sebep olabilir. Bunu engellemenin yolu erkeklerin bu özel durumlarını eşlerine bildirip üzerine gelmemesini istemektir. Benzer durumu yaşayan kadınlara karşı eşleri anlayışlı olmalı, konuşmak istediğinde onu sabırla ve onaylayarak dinlemelidir.
 7. İnsanların farklı duygusal ihtiyaçları vardır: Erkekler ve kadınlar, farklı duygusal ihtiyaçları olmasına rağmen bunun farkında değillerdir. Erkekler öncelikle güven, kabul, takdir, beğenilme, onay ve teşvik beklerken kadınlar şefkat, anlayış, sevgi, bağlılık, haklı görülme ve güvence ararlar. İnsan başkasını kendisi gibi bildiğinden kendisine göre en uygun olanı eşine vermeye çalışır. Böyle olunca da eşler birbirinin ihtiyacını karşılamamış olur. Herkes eşinin ihtiyaçlarını bilip ona göre davranırsa mutlu bir aile hayatı yaşanır.
 8. Tartışmadan kaçınmak gerekir: Eşler arasındaki bir sorun tartışma boyutuna gelince taraflar kendilerini kontrol edemeyip yüksek sesle hakarete varan şeyler söyleyebilir. Söylenenlerde haklılık payı olsa bile ifade tarzından dolayı eşler bunu kabul etmez ve karşı saldırıya geçer. Sonuçta eşler birbirlerini belki de tamir edilemez şekilde incitmiş olurlar. En güzeli daha başlamadan tartışmayı bitirmektir. Bunun için taraflar sakinleşip birbirini anlamaya çalışmalıdır. Bir tarafın bunu yapması tartışmayı sona erdirecektir.
 9. Küçük şey yoktur: Yerinde ve zamanında yapılan bazı küçük jestler aradaki buzları eritir ve eşleri birbirine daha çok bağlar. Güler yüzlü olmanın çözemediği problem yoktur. Vakit almayan, maddi külfet gerektirmeyen jestler bazen çok büyük hediyelerden daha büyük etki yapar. Eşler birbirini tanıdıkça karşı tarafı etkileyecek jestleri tespit ederler.
 10. Destek istemek kötü değildir: Kadınlar, erkeklerin kendilerine istenmeden destek vermesini isterler ve beklerler. Erkekler her işlerini kendileri yaptığından destek istemez, bunu yetersizlik olarak görürler. Yapılacak destekleri fiziksel ve duygusal olarak ikiye ayırmak mümkündür. Her bir eş, karşı tarafın talebi olmadan her zaman, en uygun şekilde eşini desteklemelidir. Desteklenen her insan daha başarılı ve mutlu olur.
 • Esma Betül Akdemir

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here