Milli Gurur:Enes Kanter

0
965

Geçtiğimiz günlerde Türkiye için muazzam bir gurur günüydü. Yani biz Türkler için değil hani AK troller varya onlar için inanılmaz bir olaydı. NBA’de bayrağımızı en istikrarlı şekilde temsil eden ve adını sıklıkla duyuran Enes Kanter, Ersan İlyasova tarafından bir faule maruz kalmış fakat hükümetin eri olan havuzda iyi yüzen tayfa bunu milli bir mesele haline getirmişti. Son iki yılda yedi takım değiştiren ve ‘’Takas’’ makinası olan Özbek asıllı Ersan İlyasova bir anda milli gurur oluverdi. Atılan bazı başlıklar ise çok komik. Mesela; Ersan İlyasova, ‘’FETÖ’’ üyesi Enes Kanter’i yere yapıştırdı, Milli basketbolcu Ersan İlyasova, FETÖ’cü Enes Kanter’i yere sererek hastanelik edeli, ardından da bıyık altından güleli birkaç saat oldu. Terörle mücadelenin yeri ve zamanı yoktur. Ve bunlar dışında en komikleri ise ‘’trollerin’’ yazdıkları. Fetö’cü terörist Enes Kanter’i yer ile yeksan eden adam gibi adam Ersan İlyasova. Buna benzer milyonlarca tweet ve yazı görebilirsiniz. Enes Kanter kariyerinin en muazzam sezonunu yaşarken bu tip olayların yaşanması çok normal. Avrupalı uzunlar arasında Gasol kardeşlerden sonra en efektif 5 numara oyuncusu olan Enes Kanter modern basketbolda atletik uzunların yer aldığı bu sistemde sırtı dönük oyunu en iyi oynayan oyuncu konumunda. İstatistiklerine baktığımızda ise bunu çok daha net idrak edebiliriz. Bu sezon 71 maçta 39 kez double-double ile oynayan Kanter son double-double istatistiklerine ise 17 sayı 14 ribaund ile son oynanan Philadelphia karşılaşmasında ulaştı. Hani şu sizin milli mücadele maçınız varya işte o maçta yaptı bu istatistikleri. Ersan’ın ‘’Osmanlı tokatı’’ anlayacağınız üzere işe yaramadı. Son iki sezonda yedi takım değiştiren ve senelik kontratı 500 bin dolar olan Ersan İlyasova ise NBA takımlarının takas sistemi için aranan kan durumunda. Enes’e yaptığı o sert faul’ün ardından arkasını dönüp bıyık altından gülmesi ise ne kadar sportmen olduğunun göstergesi. Enes Kanter ise 2014/2015 sezonu Oklahoma performansından sonra kariyerinin en zirve performansını yaşıyor. Geçen sezon Oklahoma’da savunma yönü daha kuvvetli olan Steven Adams’ın arkasında kaldığında kullandığım ve sıklıkla dile getirdiğim bir cümle vardı;

Oklahoma’da koç Scott Brooks döneminde takımın Westbrook ve Durant’ten sonra en değerli oyuncusu olan Enes, takımın başına Billy Donovan geldiğinde savunması yetersiz olduğu için arka planda kaldı. Aslında takımınızda Westbrook gibi bir oyuncunuz varsa oyunun savunma yönünü çok düşünmemek gerek. Fakat buna rağmen Enes’in geçen sezonki istatistikleri 13.7 sayı ve 6.5 sayı. Fakat herhangi bir takıma takaslanması onun için çok kıymetli olacaktı ve sezon başında New York transferi gerçekleşti. Tam kendisini göstereceği ortamı bulmuştu aslında Enes ve kariyerinde ilk defa genel istatistik ortalamasında 14.1 sayı ve 11 ribaund ile istatistik double-double’ı yapmış oldu. Aldığı kontratın hakkını vererek oynuyor. Bu sezon takımının All-Star adayları arasında kendisine yer buldu.

Yaptığınız karalama haberleri ve ‘’Ver Mehteri’’ algınız Enes Kanter’in oyununu veya psikolojisini etkilemiyor. Çünkü hepiniz bir adamın ağzının içine bakarak yazıyorsunuz. Birinizde çıkıp bu istatistikleri yazamaz sebebi ise sopayı bir anda yanınızda buluverirsiniz. Bir de ülkenin Basketbol Federasyonu’nun başında olan Hidayet Türkoğlu’nun NBA tarihinde doping yüzünden ceza alan tek isim olduğunu biliyor muydunuz? Birde bunu haber yapın bakalım. Gazetecilik bu değil gerçi pardon ülkede gazeteci kalmadığı için size hitap etmem çok zor. Siz yalaklığa devam edin doğruları ise biz burada konuşalım.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here