Neden Üretmiyoruz?

0
396

Ülkemizde spora çok ciddi yatırımlar yapılmakta. Bu yatırımların büyük çoğunluğu futbol ve basketbol dallarında yapılıyor. Fakat sorulacak önemli bir sorum var; Bu kadar ciddi yatırımların yapıldığı düzende neden sporcu üretemiyoruz? Spor sadece futbol ve basketbol ile sınırlı değil. Voleybol, tenis, motor sporları, atletizm, yüzme vs…

Fakat bu saydığım dalların hiç birinde dünyada hakim bir sporcu çıkaramıyoruz. 80 milyon nüfusu olan bir ülke neden sadece futbol ve basketbol ile sınırlı kalıyor? Küçük küçük örnekler ile sizlere bunun nedenlerini açıklamaya çalışacağım.

Futbolda ciddi bir nesil yakalamış durumdayız. Altay altyapısından yetişen ve kariyerine Trabzonspor’da devam eden orta saha oyuncusu Okay Yokuşlu, Trabzonspor altyapısından yetişen ve yine Trabzonspor’da forma giyen Türk Messi Abdülkadir Ömür, yine Trabzonspor’un Türk futboluna armağan ettiği Yusuf Yazıcı, şuan da Everton forması giyen Cenk Tosun, Roma’da ülkemizi temsil eden Cengiz Ünder, İspanya’da Villareal formasını terleten Enes Ünal, Almanya’da Freiburg forması giyen Çağlar Soyüncü ve son olarak Celta Vigo forması giyen Emre Mor.  Mili Takım artık ‘’AĞA’’beyler den kurtuldu. Yeni jenerasyon gayet iyi umarım bu oyuncular istikrarlı şekilde oyunlarını geliştirirler ve yeni genç oyuncular kendilerini gösterip bu jenerasyona adlarını yazarlar. Aslında bu oyuncuların çıkması işlerin doğru yapıldığı anlamına gelmiyor. Çıkan sporcuların çoğu birkaç kulübün uğraşları sonucu elde edilen meyveler. Diğer kulüpler yatırımlarını yurtdışından çoğu 30 yaş üstü oyunculara yapıyor. Aslında futbol konusunda çok konuşmayı sevmem fakat konu üretmeye geldiğinde ağır eleştirilerimi de yaparım.

Bizim ülkede klişe bir laf vardır; Ülkenin 3 tarafı denizlerle kaplı yüzmeyi bilen sporcu çıkmıyor. Orta Avrupa’da Türkiye’nin 1/7’si kadar büyüklüğünde olan ve sınırları içinde deniz bulundurmayan Macaristan bile Katinka Hosszu gibi 3 kez olimpiyat şampiyonu, 20 kez dünya şampiyonu ve 29 kez Avrupa şampiyonu olan sporcu yetiştirebiliyorken biz neden yetiştiremiyoruz?

Atletizm dalında yarışan sporcuların çoğu devşirme sporcular ve elde edilen ne başarı var? En son Ramil Guliyev ve Yasmani Copello Escobar dışında en son ne zaman Türk sporcular başarı yakaladı. Bu saydığım sporcuların biri Azeri asıllı diğeri ise Küba. Türk sporculardan gelen başarıların çoğu doping yüzünden ellerinden alındı. Bu ülkede iş ahlakı diye bir terim kabul edilmediği için klasik Türk sahtekarlığı hemen ortaya çıkıyor. Veya bir başka bakış açısı bu devşirme sporcuların yerine kendi evlatlarına yatırım neden yapmıyorsun? Elinde muazzam bir kaynak varken neden bunlara yatırım yapmıyosun? Bırak devşirme sporcuların 20. olacağına senin evlatların olsun.

Bir motor sporları hayranı olarak bu ülkede herhangi bir F1 pilotunun olmayışı beni en çok üzen noktalardan biri. İstanbul’da İstanbul Park gibi muazzam bir piste sahip olup orayı klip ve dizi çekimleri için kullanmak enayilikten başka bir şey değil. Motor sporları için yetişen tek sporcu Kenan Sofuoğlu mu? Gerçi o da artık şovmen oldu. Birilerini yalamaktan spor yapmaya vakit bulamıyor tabi. Ne yapsın görüyor tabi abilerinden yalakalığın işlediği düzende o da işlerini hallediyor.

Ülkemizde bir Marsel İlhan örneği var. Kendisi Özbekistan asıllı olup en büyük başarısı Wimbledon tenis turnuvasında 2015 yılında 2.turda Güney Afrikalı raket Kevin Anderson’a yenilmesi oldu. Tabi Wimbledon’da 2.tur bizim için çok muazzam bir başarı olduğu için kendisi ondan sonra Challenger turnuvalarında bile ilk turu geçemez oldu. Çünkü doydu. Türk bayrağı adı altında kendisini gösterdi. Şuan ana tabloya dahi giremiyor. Peki neden bu devşirme sporcuya yatırım yapmaya devam ediyoruz? Tenis dalında bir diğer sporcumuz Çağla Büyükakçay. En azından Türk sporcular için bir değer. Bu söyleyeceğim şey çok acı da olsa ‘’En azından Türk’’. Arada sırada kendini gösteriyor. Onunda en büyük başarısı İstanbul’da düzenlenen WTA turnuvası birinciliği ve bu şampiyonluktan sonra dünya sıralamasında kendisini 60.lığa kadar yükseltmişti. Şuan ise ortalarda pek gözükmüyor.

Gözler önünde bir Çin örneği var. Her spor dalında her şekilde sporcu yetiştiriyorlar. Çünkü devlet buna teşvik ediyor. Daha Anaokulunda öğrencileri keşfedip onlara uygun spor dallarına yöneltiyor. Biz de ise tam tersi… Beden eğitimi derslerinde öğretmenler futbol topunu öğrenciye verir onlar da o topun peşinde koşarlar.  Çünkü sistem buna zorluyor. Devlet’in herhangi bir kaygısı yok spor için çünkü kendi açıklarını kapatmanın peşindeler. Spor için devletin özel ayırdığı bir bütçe yok çünkü o paraları sıfırladılar hatırlayacağınız üzere. Parayı geçtim çocukları teşvik etmek için yapılan herhangi bir plan dahi ortada yok. Bu ülkenin Gençlik ve Spor Bakanı Osman Bak ne iş yapar? Ben söyliyeyim; Avrupa’da bizi temsil eden bir oyuncu başarı yakalarsa hemen tweet atar çünkü görevi o. Bunun için o makamdaysanız hiç durmayın orada o tweetleri bile sosyal medya uzmanlarınız atıyor. Birisi mecliste Candy Crush oynar diğeri fake hesabından kendini öven tweetler atar onu da tanıyorsunuz ‘’Yeliz’’. Ülkenin Cumhurbaşkanı diğer ülkelere ‘’Osmanlı tokatı’’ atmak ile meşgul olduğu için spor zaten şuan umurlarında değil. Kendi neslimizi yetiştirmek yerine üşengeçliğimiz ve kolaya kaçtığımızdan dolayı bu nesli değerlendiremiyoruz. Bu zihniyet değişmediği sürece de yetişeceğini sanmıyorum.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here