Kosava’daki Kaçırılma Olayını New York Times’da Manşetine Taşıdı

0
3376

Erdoğan rejiminin yurtdışında adam kaçırma skandallarının sonuncusu Kosova’da yaşandı. Skandal olay dünya basınında yankı uyandırdı.

Türk okullarında eğitimcilik yapan 6 kişi MİT tarafından hukusuzca kaçırıldı.

Kaçırılma olay ilgili Amerika’nın en büyük gazetelerinden New York Times gazetesine haber oldu.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Kosova, Erdoğan’ın Muhalifi İle Bağlantılı 6 Türk’ü Tutukladı 

Yetkililer, Kosova polisinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın iki yıl önce darbe girişimi için suçladığı ve Perşembe günü Türk makamlarına teslim ettiklerini belirten bir grup okul çalışanı altı Türk’ü tutukladı. Türkiye’nin devlet kuruluşu Anadolu Ajansı, Türk istihbarat teşkilatı MİT’in tutuklananları Türkiye’ye götürmek için özel bir uçak kullandığını söyledi…

Kosova İçişleri Bakanlığı tutuklananların ikamet izninin iptal edilmesinin nedenlerini açıklamadan geri çektiklerini söyledi. Kosova yasalarına göre, bakanlık güvenlik, suç, sağlık, kamu ahlakı veya insan hakları tehditleri için ikamet izinlerini iptal edebilir. Gülen’in sahip olduğu okullardan düzinelerce öğrenci, Priştine kentinde altının serbest bırakılması için bir protesto düzenledi. Kosova Başbakanı Ramuş Haradinay yaptığı açıklamada, polis operasyonundan haberdar edilmediğini ve “bu eylemin anayasal ve yasal sorumluluklarını ve bu konudaki belirsiz şeyleri” anlamaya çalıştığını söyledi.

Haradinay, Bakanlar Kurulu’nun acil toplantısı için bir araya geldi. İstihbarat kurumları ve polis departmanlarının başkanlarına, içişleri ve adalet bakanlarına yetkililerin neden altı Türk’ün izinlerini iptal ettiklerini ve niçin tutuklanıp sınır dışı edildiğini bildirmeleri gizlilik.” Cumhurbaşkanı Haşim Taki de, “ilgili kurumlarımızın” Kosova’da çalışan yabancı vatandaşları koruma konusunda hayal kırıklığına uğradı ve tutuklamanın ardından bunu öğrendiğini ekledi. Kosova’nın dışişleri bakanlığı, “Türk vatandaşlarının düzenli ikamet izniyle tutuklanıp sınır dışı edilmesinin … uluslararası normlara doğrudan aykırı olduğunu” söyleyerek eylemi şiddetle kınadı. Açıklamada, “Bu, hiçbir koşulda olmamalıydı,” dedi. “Dışişleri Bakanlığı böyle bir eyleme karşı çıkıyor ve sınır dışı edilenlerin aile üyelerine olan derin üzüntüsünü ifade ediyor.” Türkiye, 2008’de bağımsızlık ilan eden yeni devlet, Kosova için ana destekçiydi. Gülenist Eğitim Kurumları, yöneticilerin “gizemli bir şekilde” alındığını söyleyerek tutuklamaları doğruladı. Avukat Urim Vokshi, istihbarat ajanlarının “herhangi bir sebep veya kanıt sunmadan onları tehlikeli olarak tanımladıkları” iddiasıyla tutuklandıklarını söyledi. Kosova’daki Gülenist ağının üst düzey yöneticisi Nazmi Ulus, hepsinin yasal ikamet iznine sahip olduğunu söyledi. Associated Press gazetesine verdiği demeçte, “Bunlar, Erdoğan rejiminin Balkan ülkelerinde veya diğer Asya ve Afrika ülkelerindeki etkileridir.” İnsan Hakları ve Özgürlükler Savunması Konseyi veya Kosova’daki bir insan hakları grubu olan KMDLNJ, hükümeti Erdoğan ve Gülen arasındaki mücadeleye müdahale etmemeye çağırdı. Bir açıklamada, “KMDLNj, Kosova’daki Türk vatandaşlarının siyasi nedenlerden ötürü tutuklanmasına karşı çıkmakta ve geri gönderilmeleri için mevcut koşullardaki çabalarına şiddetle karşı çıkmaktadır.”

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here