KOSOVA İÇİŞLERİ BAKANI VE İSTİHBARAT BAŞKANININ İSTİFASI İSTENDİ

0
995

Beş eğitimci ile bir doktorun Kosova güvenlik güçleri tarafından MİT’e teslim edilmesinden sonra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj Twitter hesabından açıklama yaptı.

Haradinaj, “Bugün Kosova İstihbarat Örgütü’nün operasyonuyla 6 Türk vatandaşı deport edildi. Ben, Kosova Başbakanı olarak bu operasyonla ilgili bilgilendirilmedim. Bu nedenle anayasa ve yasalardan aldığım yetkiye göre hareket edeceğim” diye yazdı.

AP MİLLETVEKİLİ DE TEPKİ GÖSTERDİ

Avrupa Parlamentosu ve Yeşiller üyesi Rebecca Harms’tan yaşananları tepki gösterdi. Harms şunları yazdı: ”Bildiğime göre Kosova Cumhurbaşkanı (Haşim) Thaci’nin oğlu da Gülen okullarında öğrenci. Kosova Hizmet mensuplarını hangi nedenle adil yargılanma şanslarının olmadığı Türkiye’ye zorla geri gönderebiliyor? Hukukun üstünlüğü?”

Öte yandan kaçırma olayını gösteren kamera kayıtları ortaya çıktı.Kayıtlarda elleri arkadan ters kelepçelenmiş kişilerin sivil giyimli kişiler gözetiminde bir binadan çıkarak araçlara yürüdükleri görülüyor.

***

‘Eğitimciler hala Kosova’da tutuluyor’ iddiası

Stockholm Center of Freedom’un güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre Kosova’da bu sabah gözaltına alınan 5 eğitimci ve bir Tıp profesörünün hala Kosova’da tutulduğu bilgisi veriliyor.

AA’DAN ALGI OPERASYONU, O RESİMLER TÜRKİYE’DE DEĞİL, TÜRK KONSOLOSLUĞUNDA ÇEKİLDİ

Anadolu Ajansı, öğretmenlerin Türkiye’ye gönderildikleri ve sorgularına başlandığı şeklinde haberler geçilirken bunun özellikle Avrupa Birliği nezdinde artan uluslararası baskıyı kırmak veya hafifletmek amaçlı olduğu düşünülüyor. AA’nın geçtiği resimlerin Türk konsolosluğunda çekildiği anlaşıldı.

Bu arada Kosova’da haberin duyulmasının ve deport işleminin gerçekleşmediği iddiasının ardından vatandaşlar havaalanına gitti ve burada gösteri yaptı.

“KOSOVA İÇİŞLERİ BAKANI VE İSTİHBARAT BAŞKANININ İSTİFASI İSTENDİ” İDDİASI

Gün içinde yaşananlardan sonra Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj akşam saatlerinde İçişleri Bakanı ve İstihbaraat Ögrütünü başkanın istifasının istediği iddia edildi. Diğer yandan akşam saatlerinde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Kosova Cumhurbaşkanı Thaçi ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ile telefonla görüştüğü açıklandı. Görüşmenin görünen sebebinin son dönemde Kosova’da artan her iki ülke arasındaki gerginlik olduğu belirtiliyor.

Kaynak Tr724

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here