Tahliyeler Ölümden Sonra Olmasın: ‘Cezaevinde Kalamaz’ Raporuna Rağmen Hala Tutuklu

0
1214

Recep Tayyip Erdoğan iktidarında yönetilen Türkiye’de; hukuk, adalet ve düşünce özgürlüğü askıya alındı. AKP rejimine yandaş olmayan yüz binlerce insan, işlemedikleri suçlarla yargılanarak hapis hayatına mahkum edildi. Baskı sadece bununla sınırlı kalmadı. Yaşadıkları bir çok hastalıkla cezaevinde yaşam mücadelesi veren onlarca insanın tedavi görmesine izin verilmedi. Bunlardan bir tanesi de, keyfi kanun çıkaranların ölüme terk ettiği  Savaş Uyar oldu.

Evli ve iki çocuk babası olan Savaş Uyar, 41 yaşında başarılı bir Mali Müşavir/idi. 15 Temmuz kontrollü darbe girişimi sonrasında ‘Gülen Cemaati’ne yönelik başlatılan karalama ve bitirme çalışmalarından Uyar’da nasibini aldı. Giresun’da kendisine özel bürosu olan Savaş Bey, Hizmet Hareketine bağlı bazı kurumların Mali Müşavirlik görevini üstlendiği gerekçesiyle 2016’nın Haziran ayında gözaltına alındı. Gülen Cemaatine mensup olmayı ‘Silahlı terör örgütüne destek vermek’ olarak kabul eden yetkililer, Uyar’ı gözaltı sonrasında tutuklayarak cezaevinde gönderdi. Bir süre tutuklu kalan Savaş Bey önce serbest bırakıldı, ardından 1 ay sonra aynı gerekçeyle tekrar tutuklandı. Suç delili ise bulunamadı.

CEZAEVİNDE ÖLÜME TERK EDİLDİ

Geçtiğimiz aylarda, Gökhan Açıkkol, cezaevinde gördüğü işkence sonucu hayatını kaybederken; ileri derecede mide kanseri olan Deniz Hakan Şen’in de tutuklu bulunduğu sırada tedavi görmesine izin verilmemiş, ilaçları da temin edilmeyerek ölümüne sebep olunmuştu. Şimdi ise Türkiye’nin zulüm iktidarı, aynı cezaları Savaş Uyar’a uyguluyor.

Savaş Bey ikinci defa tutuklandığında cezaevinin kötü koşulları sebebiyle ağır hastalıklara yakalandı. Defalarca dilekçe yazdıktan sonra hastaneye götürüldü. Doktorlar, Uyar’ın boğazında 75 milimlik tehlikeli nodül tesbit ederken, reflü ve hipertansiyon hastalıkları teşhisini de koydu. Savaş Bey’in düzenli olarak tedavi altında tutulması gerekiyordu fakat cezaevi yetkilileri iyileşme sürecinde bir engel olarak duruyor, tedavi günleri sürekli aksatılıyordu. Yaşadığı sıkıntılı dönem ve ağır hastalıklar sebebiyle Savaş Uyar, bu dönemde 52 kilo kaybetti.

Doktorların ‘kontrolümüz altında tutulması gerekiyor, bu şartlarda cezaevinde kalamaz’ raporuna rağmen, Savaş Uyar tahliye edilmiyor.

Savaş Bey içeride zorluklar yaşarken eşi ve iki çocuğu da dışarıda yaşam mücadelesi veriyor. Savaş Uyar’ın ev hanımı olan eşi de Fibromiyalji, kalp ve hemoroid hastalıkları sebebiyle çalışamıyor. Hiç bir geliri olmayan aile, yakınlarının maddi destekleriyle hayata tutunmaya gayret ediyor.

Erdoğan rejiminin dağıttığı ailede, Savaş Uyar’ın çocukları yaşadıkları olaylar sebebiyle psikiyatri tedavisi görüyor. Zulmün gözler önüne serildiği Türkiye’de ise yaşanan tüm bu baskı, şiddet ve insan hakları ihlallerine milyonlar sessiz kalıyor.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here