Gazeteciye ‘Badem Bıyık’ Davası

0
204

Gazeteci Oktay Candemir’e “ dava açıldı. Sebebi ise Van Valisi Murat Zorluoğlu’nun bıraktığı bıyıklarına ilişkin yazı yayınlamak.

Gazeteci Oktyay Candemir 22 Aralık 2017 tarihinde bir haber sitesinde “Badem Bıyık bilakis” başlıklı yazı yayınladı. Van valisi ve DBP’li büyükşehir belediyelerini hedef alan Candemir’in yazıtı Van Valisi Murat Zorluoğlu tarafından şikâyet edildi.

Valinin talebi üzerine harekete geçen Van Cumhuriyet Başsavcılığı, “Van Valisi Zorluoğlu da badem bıyık bıraktı. İşte ne olduysa o sözlerden sonra oldu” şeklindeki sözleri nedeniyle Candemir hakkında hazırladığı iddianameyi tamamlayarak mahkemeye sundu. Savcılık, Candemir’in “Kamu görevlisine görevinden dolayı yazılı iletiyle alenen hakaret” suçu işlediğini iddia ederek cezalandırılmasını talep etti.

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran gazeteci Candemir, kamu görevlisi olan valinin bütün siyasi partilere eşit yaklaşması gerekirken bunun dışına çıkmasını bir yazıyla eleştirdiğini söyledi. Van valisinin de o aralar AK Parti’deki modaya uyarak ‘badem bıyık’ bıraktığını ve kendisinin de buna dair ironik bir yazı kaleme aldığını ifade eden Candemir, “Artık badem bıyık demek de suç oldu” diyerek açılan davaya tepki gösterdi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here