Interpol’den Türkiye’ye Kötü Haber: Kırmızı Bülten Talepleri Askıya Alındı

0
424

Türkiye’de çıkartılan kırmızı bültenin, Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) tarafından askıya alındığı iddia edildi.

Uluslararası Polis Teşkilatı İnterpol’ün, Türkiye tarafından çıkartılan 50’ye yakın kırmızı bülteni askıya aldığı iddia edildi. Bunlar arasında Adil Öksüz, Mihraç Ural ve Salih Müslim de olduğu belirtliyor.

Türkiye, yurt dışında olduğunu değerlendirdiği bazı kişiler için adli makamlarca acil yakalama talebinde bulundu. Eş zamanlı olarak Adil Öksüz, eski PYD Eş Başkanı Salih Müslim, THKP-C Acilciler Üyesi Mihraç Ural gibi isimlerin bulunduğu 50’ye yakın kişi ile ilgili kırmızı bülten çalışmaları başlattı.

AP: “TÜRKİYE İNTERPOL’Ü İSTİSMAR EDİYOR”

Hazırlanan dosyalar İnterpol’e gönderildi. İnterpol’ün de talepler doğrultusunda dosyaları ‘siyasi’ bularak beklemeye aldığı belirtildi.

Kırmızı bülten talepleri onaylansaydı İnterpol, kendisine üye 170 ülkeye bunu yayımlayacak ve Türkiye’nin istediği birçok kişi hakkında yakalama kararı verilecekti.

Türkiye, Türkiye kökenli Alman yazar Doğan Akhanlı hakkında kırmızı bülten çıkartmıştı ve Akhanlı İspanya’da gözaltına alınmıştı. Ancak Akhanlı hakkındaki kırmızı bülten daha sonra İnterpol tarafından silinmişti. Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda düzenlenen oturumda Türkiye’nin İnterpol kırmızı bültenlerini ‘suistimal ettiği’ mesajı verilmişti.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here