Çöp Kamyonundan Gezici Kütüphaneye…

0
242

Ankara’da bulunan Çankaya Belediyesinin temizlik işçileri çöpten çıkardıkları kitaplarla kütüphane kurdu. Şimdi ise bir çöp kamyonunu gezici kütüphaneye dönüştürerek, kitapları okuyucularla buluşturmanın hazırlığındalar.

Ankara’nın Çankaya Belediyesi’nde çalışan temizlik işçileri, çöp konteynerlerinin yanına bırakılan kitaplardan kütüphane oluşturdular. Bağışlarla birlikte 4 bin 650 adet kitap sayısına ulaşan işçiler, şimdi de gezici kütüphaneyle okurlara ulaşmaya hazırlanıyor.

Gezici kütüphane projesi kapsamında işçiler, restore edilmiş bir çöp kamyonunu gezici kütüphane haline getirerek, dünya klasikleri, Türk edebiyatı, siyaset, kişisel gelişim gibi 17 farklı kategoride bin 500 kitapla yollara çıkacak. Özellikle köylere ve ilçe kütüphanelerine ulaşmayı hedefleyen işçiler, kendilerine yapılacak bağışlarla birlikte, kitapları okumak isteyen herkese iletecek.

Yaklaşık bir ay sonra hizmete girecek olan gezici kütüphane, Çankaya Belediyesi’nin gerçekleştireceği açılış ve etkinliklerde de hazır bulunarak okurların kitapla buluşmasını kolaylaştıracak. İşçilerin hedefleri arasında, kitapsız köy okullarında kütüphane oluşturmak da yer alıyor. Çankaya Belediyesi konuyla ilgili açıklamasında vatandaşların bu kütüphanelere kitap bağışında bulunabileceğini de bildirdi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, tüm Çankaya’yı temizlemekle yetinmeyen, kütüphane kuran, bununla da yetinmeyerek, kütüphaneye gelemeyenlere kitap taşımak için harekete geçen çalışma arkadaşlarıyla gurur duyduğunu belirtti. Taşdelen, kütüphanenin de yer aldığı şu anki temizlik şantiyesinin, 45 yıl önce inşa edilmiş ve harabeye dönmüş eski tuğla fabrikasının restore edilmesiyle oluşturulduğunu belirterek, “İşçi arkadaşlarımız içinde kuaför ve dinlenme salonunun da bulunduğu alanı en iyi şekilde değerlendiriyor. Dinlenme saatlerinde kamuya da açık olan kütüphanede satranç oynuyor ya da kitap okuyorlar” diye konuştu.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here