Stresin Vücudumuza Etkileri

0
770

Stresin Etkileri

Her insan hayatı boyunca karşısına çıkan zorluklarla baş edebilme potansiyeline sahip olarak yaratılmıştır. Bazı durumlarda bu potansiyel kapasitenin zorlanması sonucu ortaya çıkan duruma stres denir. Peki stresin vücudumuza yararı mı yoksa zararı mı var?

Stresin Vücut İçin Yararı Var

Son zamanlara kadar bir çok araştırmaya göre stresin olumsuz bir durum olduğu üzerinde duruluyordu. Son dönemde yapılan bazı araştırmalar stresin vücut için olumlu ve gerekli olduğunu belirterek bu tezi yalanladılar.

Kişi strese girdiği andan itibaren vücut bu durumun üstesinden gelmek için normal halden olağanüstü hale geçiyor. Vücut bu olağanüstü duruma geçmek için, yeni durumla baş etme görevi olan sistemin tuşuna basarak olağanüstü durum sinyali gönderiyor ve vücut buna hazırlık yapmaya başlıyor. Ardından otonomsinir sistemi anında devreye giriyor. Böylece vücudun kendini savunma mekanizması harekete geçiyor. Beyin böbreküstü bezlerine bazı hormonları salgılaması için emir veriyor. Kortizol hormonu salgılanmaya başlıyor bu hormonla sinir sistemi ve metabolizma koruma çemberine alınıyor. Nöroadrenalin salgılanmasıyla vücut sakinleşme haline girmeye başlıyor. Gözbebekleri büyüyor, kalp daha hızlı atmaya başlıyor, daha hızlı nefes almalar gibi reaksiyonlarla vücut kendini bu yeni göreve hazırlıyor ve daha temkinli bir hale giriyor.

Stresten Değil Stresin Zararlı Olduğu Düşüncesinden

Stresin insanı nasıl etkilediği üzerine birçok araştırma ve çalışmalar yapıldı. ABD de 8 yıl süren bir araştırmada yaşları 30-80 arasında değişen 30.000 yetişkinle ‘insanların strese bakış açıları’ üzerine bir çalışma yapıldı. 182.000 Amerikalının stresten değil stresin zararlı olduğu düşüncesinden öldüğü gözlemlendi. Katılımcılara ‘Bir önceki yıl ne derece stres altında kaldıkları’ ve ‘Stres sağlık için zararlı mı? yararlı mı?’ soruları soruldu. Sonuçta ezber bozan inanılmaz sonuçlar elde edildi. Stresin sağlığa zararlı olduğunu düşünenlerde ölüm riskinin %43 oranında arttığı gözlendi. Yani yoğun stres yaşayan insanlar bu durumdaki düşüncelerini olumluya çeviremediklerinden dolayı ölüm riski ile karşı karşıya kalıyor.

Stres Hakkında Olumlu Düşünmek Sağlıklı Kılıyor.

Bunun gibi araştırmalara dayanarak artık uzmanlar stres hakkındaki olumlu düşüncelerimizin bizi daha sağlıklı kıldığını söylemektedirler. Başka bir araştırmada vücudun stres anında verdiği tepkimeler izlenmiş ve bunların vücuda yararlı olduğu düşüncesiyle bakıldığı takdirde stresin zararlı olmadığı kanısına varılmıştır. Bu araştırmada stres anında ‘Şuan vücudum ve beynim bu durumun farkında ve hazırlık yapıyor’ düşüncesiyle baktığımız zaman vücut buna inanıyor. Bu sayede stresten en iyi şekilde yarar sağlamış oluyoruz.

Su Deneyi

En çok bilinen Japon Bilim Adamı Masaru EMOTO’nun yaptığı ‘Su Deneyi’ dir. Deneyde düşünce gücü ve niyetin su moleküllerini yüksek oranda etkilediğini gözlenmiştir. Belirli ölçüdeki suyun moleküllerinin şekillerine mikroskop ile bakıldığında, olumlu düşünceler ile sözler söyleyip bekletilen suyun kristalleşirken, ayrı tutulan ve olumsuz düşünceyle sözler söylenen suyun moleküllerinde dağınıklık ve şekil bozulmaları görülmüştür. Buda bedenimizin %90’ının su olduğu düşünüldüğünde, niyetimiz ve sözlerimiz suya bunu yapıyorsa kim bilir bize neler yapabilir düşüncesini bir kez daha hatırlatmaktadır.

Süheyla Betül TUNCER

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here