Nobel Ödüllü 38 Yazardan Erdoğan’a Açık Mektup

0
314

Nobel ödülü sahibi 38 yazar, müebbet hapis cezası alan gazeteciler Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve tüm yazarların serbest bırakılması için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Nobel Ödülü sahibi 38 kişi, ortak mektuplarında “Sevgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, ifade özgürlüğü konusundaki önde gelen makamların, yazarların ve düşünürlerin hukuksuz tutuklanması ve mahkum edilmesi olarak gördüğü olayların Türkiye Cumhuriyetine, itibarına, vatandaşlarının onuru ve refahına verdiği hasara dikkatinizi çekmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mektubun ayrıntılarında ise şu sözler yer aldı;

“Cumhubaşkanı Erdoğan, darbe girişimiyle bağlantılarına yönelik somut kanıt sunulmadan ve adil yargılanmaları sağlanmadan gazetecilerin çıkardıkları işlerden dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum edilmeleri, gazetecilik mesleğini ve Türkiye’deki basın ve ifade özgürlüğünü ciddi boyutta tehdit etmektedir.”

“Siz de 1997’de bir konuşma sırasına yaptığınız alıntıdan dolayı 321. madde gereği belediye başkanlığı görevinden alınıp hapse mahkum edildiniz. Bu haksız, hukuksuz ve acımasız bir durumdu. O dönem sizi savunan bir çok insan hakları örgütü şu an sizin ülkenizde yaşanan ihlaller karşısında dehşete düşmüştür.”

Nobelli yazarların imzaladığı mektup: “Mevcut şartlar alında bizler, Türkiye’de yaşayanların, müttefiklerinin ve bağlı olduğu uluslararası kuruluşların endişelerini dile getiriyoruz. Olağanüstü halin kaldırılması ve ivedilikle hukukun üstünlüğüne dönülüp, düşünce ve ifade özgürlüğünün tam olarak sağlanması çağrısında bulunuyoruz. Bu adım Sayın Ilıcak ve Altan kardeşlerle beraber haksız yere tutuklanan diğerlerinin serbest kalmasını hızlandıracaktır. Daha da iyisi Türkiye’yi özgür dünyanın onurlu bir parçası yapacaktır” ifadeleriyle sonlandırıldı.

Açık mektubu imzalayanlar: Svetlana Alexievich, Philip W Anderson, Aaron Ciechanover, JM Coetzee, Claude Cohen-Tannoudji, Elias J Corey, Gerhard Ertl, Albert Fert, Edmond H Fischer, Andrew Z Fire, Andre Geim, Sheldon Glashow, Serge Haroche, Leland H Hartwell, Oliver Hart, Richard Henderson, Dudley Herschbach, Avram Hershko, Roald Hoffmann, Robert Huber, Tim Hunt, Kazuo Ishiguro, Elfriede Jelinek, Eric S Maskin, Hartmut Michel, Herta Müller, VS Naipaul, William D Phillips, John C Polanyi, Richard J Roberts, Randy W Schekman, Wole Soyinka, Joseph Stiglitz, Thomas C Südhof, Jack W Szostak, Mario Vargas Llosa, J Robin Warren, Eric F Wieschaus

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here