Salih Müslim Hakim Karşısında: Türkiye’ye İade Edilecek Mi?

0
656

Prag’da gözaltına alınan PYD’nin eski Eşbaşkanı Salih Müslüm bugün hakim karşısına çıkarılıyor. Merakla beklenen, ‘Müslim Türkiye’ye iade edilecek mi?’ sorusuna ise henüz cevap verilmedi.

Türkiye Prag’da gözaltına alınan PYD’nin eski Eş Başkanı Salih Müslim’in iadesi için resmi başvurusunu yaptı. Müslim’in geçici olarak tutuklanması da talep edildi.

Pazar günü gözaltına alınan Müslim hakim karşısına çıkarıldı. Türkiye’de hakkında üç ayrı suçtan yakalama kararı olan Müslim hakkındaki dosyalar Adalet Bakanlığı tarafından Çekya’ya gönderildi.

MÜSLİM’İN FİNLANDİYA VATANDAŞLIĞI BULUNUYOR 

Duruşmada Salih Müslim’in gözaltı süresinin uzatılabileceği veya serbest bırakılabileceği belirtiliyor. Türkiye’nin iade talebine rağmen Müslim’in oturma iznine sahip olduğu Finlandiya’ya gönderilebileceği de konuşuluyor.

Salih Müslüm’ün “siyasi suçlu” olarak değerlendirilebileceği ve Türkiye vatandaşı olmadığı için Ankara’nın iade talebinin reddedilebileceği söyleniyor.

Finlandiya’da oturma izni bulunan Müslim’in bu ülkeye ya da başka bir Avrupa ülkesine gönderilebileceği iddia ediliyor.

ADALET BAKANLIĞI’NDA TAKAS İDDİALARINA YALANLAMA 

Finlandiya’da oturma izni bulunan Müslim’in bu ülkeye ya da başka bir Avrupa ülkesine gönderilebileceği iddia ediliyor.

Çek basını ise Müslüm karşılığında Türkiye’de PKK ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan iki Çek vatandaşının takas edilmek istendiğini yazdı.

Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın Müslm’in Türkiye’ye iadesi için Ankara ile takas görüşmelerine hazır olduğu öne sürüldü.

Takas edilmek istenen kişiler ise Kasım 2016’da Türkiye-Suriye sınırında yakalanan Marketa Vşelihova ve Miroslav Farkas. YPG üyesi iki Çek vatandaşı Türkiye’de duruşma gününü bekliyor. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise takas iddialarını yalanladı.

BÜYÜKELÇİ’DEN TERÖRE DESTEK UYARISI

Türkiye’nin Prag Büyükelçisi Ahmet Necati Bigalı, terör örgütü PYD/PKK’nın eski eş başkanı Salih Müslim’in Prag’da gözaltında bulunma sürecine ilişkin, Türkiye’nin arzusunun geçici tutuklanma kararı olduğunu belirterek, “Serbest bırakma kararının verilmesini düşünmek bile istemiyoruz çünkü böyle bir karar verilirse, açık konuşmak gerekirse, bu teröre destek vermek anlamına gelir.” dedi.

Büyükelçi Bigalı, “Salih Müslim cumartesi gecesinden itibaren emniyet müdürlüğü binasında tutuluyor. Bize bugün yargılamanın yapılacağı söylenmişti ancak verdiğimiz belgelerin incelenmesi için savcı bugün inceleme için süre istemiş. Yarın öğleye doğru mahkemeden bir karar çıkmasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here