ESKİ MAZLUM-DER BAŞKANI GERGERLİOĞLU’NA 2,5 YIL HAPİS…

0
296

Eski insan hakları savunucusu ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği  (Mazlum-Der) genel başkanı olan olan Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu 6 Ocak 2017 tarihinde 679. Kanun Üstünde Kararname (KHK) ile doktorluk görevinden ihraç edilmişti.

2017’nin Mart ayında kurulan “Hak ve Adalet Platformu”nda görevine devam eden Gergerlioğlu, OHAL ve KHK’ların hukuki, siyasi ve toplumsal etkilerini inceliyordu.

Özellikle OHAL’in ilanı ile Türkiye’de mesleğinden ihraç edilen insan sayısının artması ve hukuksuzca tutuklanmalar başlayınca Gergerlioğlu, mağdur insanların sesi oldu ancak bugün , sosyal medyada yaptığı paylaşımlar ve internet haber üzerinden yayınladığı makalelerde “terör örgütünün şiddet içeren yöntemlerini övdüğü” suçlamasıyla Kocaeli 2. Ağır ceza mahkemesindeki duruşma sonucunda 2.5 yıl hapis cezası aldı.

Gergerlioğlu ise hakkındaki suçlamaları reddederek hiç bir terör örgütünü övmediğini ve hiç bir bağının olmadığını anlattı.

Gergerlioğlu yaptığı açıklamada;

27 yıllık doktorluğum sürecinde insanların hayatını kurtardım. Bu nedenle terör örgütünden ve şiddetten yana olmam mümkün değildir. Askerliğimi kısa dönem olarak yaptım. O zaman bile silah kullanmayı reddettim. Elime silah almadım. Ben Türkiye’de savaş olmasın, kan dökülmesin diye her zaman barış ve uzlaşmadan yana oldum. Bu yönde yazılar yazdım, konferanslar verdim” ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecinde akil insanlar heyetinin Kocaeli’deki programlarını organize ettiğini anlatan ve sorunların konuşularak çözülebileceğine inandığını dile getiren Gergerlioğlu, “Terörden veya terör örgütünden yana bir tavrım ve söylemim olmamıştır. MAZLUMDER’in PKK’yı kınayan açıklamaları olmuştur. Facebook’ta barış yanlısı paylaşımlar yaptım. 1 Eylül 2015’te, anneler çocuklar ölmesin diye barış için bir araya gelmişti. Bir tarafta üzerinde PKK simgesi olan tabut, yanında Türk askerini temsil eden Türk bayraklı tabut mizanseni yapmışlardı. Ben o fotoğraftan çok etkilendim ve duygulandım. O fotoğrafı sosyal medyada paylaştım. Annelere destek verdim. Barış mesajı verdim. Orada tabutun üzerinde PKK bayrağı varmış. Ben o bayrağı simge olarak gördüm. PKK bayrağı olarak kabul etmiyorum zaten. Sonra bu paylaşımım nedeniyle hakkımda dava açıldı” ifadelerini kullandı.

MAHKEME SAVUNMAYI KABUL ETMEDİ

Hiçbir zaman terör örgütü propagandası yapmadığını savunan Gergerlioğlu, beraat talebinde bulundu.

Cumhuriyet savcısı da mütalaasında, sanığın ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılmasını istedi.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, PKK/KCK’nın şiddet ve cebir içeren yöntemlerini övücü ve teşvik edici şekilde propagandasını yapmak suçunu işlediğine kanaat getirdiği sanığı, ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçundan 2,5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here