TÜRİYE HÜKÜMETİNİN UYARI ATIŞLARI SURİYELİ BİRLİKLERE ENGEL TANIMADI: ESAD GÜÇLERİ AFRİN’DE!

0
720

Suriye yönetimi, Türkiye’nin harekât düzenlediği Afrin’e birlik gönderdi. Haber ilk olarak, Şam’ın müttefiki olan Hizbullah’ın askeri tarafından medyada duyuruldu. Buna göre Halep’ten gelen hükümet yanlısı birlikler Afrin’e girmeye başladı. Bu güçlerin, Nubul’un kuzeyindeki el Ziyara geçiş noktası üzerinden Afrin’e girdiği belirtildi.

Suriye devlet televizyonu bölgeye giren güçlerin görüntülerini yayınlarken, YPG’den de ilk açıklama geldi. Açıklamada, Suriye hükümetinin YPG’nin yaptığı, ‘ordunun Suriye sınırlarını işgale karşı koruması’ yönündeki çağrıya olumlu yanıt verdiği belirtildi. YPG sözcüsü Nuri Mahmud’un yaptığı açıklamada, “Suriye hükümete görev çağrısına yanıt verdi ve bugün, sınırlara konuşlanmaları ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile sınırlarını savunmaları için askeri birlikler gönderdi” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye hükümet güçlerinin Afrin’e girişiyle ilgili;“O dosya şimdilik kapandı. Topçu ateşi yapılınca geri dönmek zorunda kaldılar” dedi fakat öyle olmadığı anlaşıldı.

Suriye devlet televizyonu Afrin’e giren hükümet yanlısı güçlerin görüntülerini yayınladı. Görüntülerde, kamuflaj giyen birlikler silahlarını ve Suriye bayraklarını sallayarak YPG kontrolündeki bir kontrol noktasından Afrin’e giriş yapıyor. Devlet televizyonunun söyleşi yaptığı bir savaşçı ise “Afrin’deki halkımıza bir olduğumuzu söylemeye geldik” diyerek Suriye’ye girişlerini bir kere daha gösterdi…

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here