TARİHE NOT DÜŞMEK İSTER MİSİNİZ?

0
1139
Mağdur hikayelerine dair bir kitap çalışması başlatıyoruz.
Kitap çalışmasının amacı, tarihe not düşmenin yanında, gelecek nesillere ve ileride Hizmetin ve mensuplarının yaşadıkları sürece dair yapılacak akademik çalışmalara kaynak oluşturmaktır. Bir diğer sebep ise içinde bulunulan (ALMAN-ABD…)  toplumuna, Hizmet gönüllülerine yapılan haksızlık ve soykırıma varan uygulamaları insan hikayelerine dayanarak anlatmaktır. İkinci Dünya savaşından sonra Yahudi toplumunun hala her sene bir film yapabilmesine kaynak oluşturan senaryolar o dönem yazılan hatıralar ve vesikalar sayesindedir. Bu çalışma kapsamında verilen gerçek isimler yayımlanmayacaktır (en azından kişi için tehlike oluşturmayacağı duruma kadar. Sonrasında ise kişinin isteğine göre hikayesinde gerçek ismi yer alabilir)
Çalışma kapsamında aşağıda yer alan sorular çerçevesinde hikayenizi en az 3 sayfa olacak şekilde yazabilirsiniz;
1-) Türkiye’de yaptığınız iş ve standart yaşamınız. (mülteci olmadan önceki hayatınız)
2-) Kontrollü darbe girişiminden önce hizmet mensubiyeti nedeniyle varsa yaşadığınız olumsuz olaylar, baskı ortamı, sizin ve ailenizin psikolojik durumu. Olaylar günlük hayatinizi nasil etkiledi veya ne gibi zorluklarla
basa çıkmak zorunda kaldınız?
3-) 15 Temmuz’da hizmet hareketinin darbe ile suçlanmasına karşı hissettiğiniz şeyler. Hizmet hareketine mensubiyetiniz ve Fetullah Gülen’e olan bağınız nedeniyle darbeci olarak suçlanmak sizi nasıl etkiledi? Darbe girişimi hakkında ne düşünüyorsunuz? Hizmet hareketi bir darbeye kalkışmış olabilir mi? 15 Temmuz’dan sonra başınıza gelen hadiseler.  Varsa tutuklanan yakınlarınız. Size ait şeylere el konması. Komşularınız ve akrabalarınızdan gördüğünüz olumlu yada olumsuz davranışlar.
4-) (Almanya, ABD, Hollanda…) geliş hikayeniz. hangi koşullar altına geldiniz? Yolculuk sorasında yaşadığınız olaylar. Unutamadığınız anektotlar.
5-) iltica sürecinizde yaşadıklarınız. Kamplarda başınıza gelen ilginç veya sizde yer eden olaylar. Buradaki yaşamin ne gibi zorlukları var?
6-) Normal hayata adaptasyon süreciniz.
7-) Almanya’ya gelişinizden sonra Almanlar tarafından size yapılan iyilik veya varsa  olumsuz davranışlar.
😎 Geldiğiniz noktada  bu zamandan sonra yapmak istedikleriniz, hedefleriniz. Yaşadığınız tecrübelerden çıkardığınız sonuç. Türkiyenin normal bir sürece dönmesi konusunda ümitvar mısınız? Normal bir sürece dönülmesi halinde Türkiye ye geri dönüp dönmeme isteğiniz? Ve bu süreç boyunca sizi en çok etkileyen hadise veya hadiseler.
Sorular baz alınmadan kendi kaleminize ve kurgunuza göre istediğiniz gibi hikayenizi anlatabilirsiniz. Hikaye eşlerden kalemi güçlü olan tarafından yazılabilir. Hikayenizde varsa çocuklarınızın durumuna yaşadıklarına ve yaşadıkları olaylardan etkilenmelerinin sonucunda ortaya çıkan davranışlara da değinebilirsiniz. Kurgu bütünlüğü içinde somut olayların yanısıra duygularınız ve sizin için önemli olan ekstrem anları da bütün netliğiyle anlatmanız yararlı olacaktır.
Biliniz ki bu sizin hikayeniz. Korkmayınız bilakis tarihe not düşmek için yazınız. İmlanıza hikaye kurgunuza güvenmeyenilirsiniz. Ancak bu sizi yazmaktan alı koymasın. Hikayeler kurgusal olarak ele alınacak oturmayan yerler muhattabına sorulacak ve son hali tatbik için sahibiyle paylaşılacaktır. Hikayenizi kendinizi psikolojik olarak hazır hissettiğiniz anda yazmanız ve yazdıktan en az 2-3 gün sonra tekrar okumanız tavsiye edilir. Böylece yazıdaki eksiklikleri daha net görebilirsiniz.
Not: Hikayesini yazamaycak aileler ziyaret edilerek hikayesi ses kaydı yapılacak ve daha sonra tarafımızdan yazıya dökülecektir. Ancak bu, kişi sayısı bakımından çok külfetli olduğundan bütün ailelerin hikayesini kendi kaleminden yazmasını istirham ediyoruz. Yine de yazamayacak olanların ziyaretine gelmekten de memnuniyet duyarız.
Bizimle yaşanmışlıklarını paylaşmak isteyenler yazılarını yenihamlehaber@gmail.com hesabına yollayabilir.
YENİHAMLE
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here