İKTİDARIN İSTİHDAM OYUNU ORTAYA ÇIKTI: 700 BİN KİŞİYE KAĞIT ÜZERİNDE İŞ

0
1192

Maliye Bakanı Naci Ağbal, istihdam desteği ile 700 bin ek istihdam sağlanacağını belirterek destek için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan 3.4 milyar lira kaynak kullanılacağını söyledi.

Ağbal, “İmalat ve bilişim sektörü için 1 milyar 247 milyon lira, diğer sektörler için 2 milyar 166 milyon liralık bir gider oluşacak” sözlerini de dile getirdi.

İktisatçı Mustafa Sönmez yaptığı açıklamada hükümetin açıkladığı istihdam projesi sadece kağıt üzerinde istihdam azaltmış gibi görünecek. ifadelerini kullandı. Sönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Bir AKP oyunu daha: İşyerine 2 işçi alıyorsun, ilk ay vergi, prim ve ücretini ödüyorsun 2. aydan itibaren ödemeyi İşsizlik Fonu üstleniyor.700 bin kişiye Fon’dan 3.5 milyarTL ödenecek. İşsizi almış gibi göster,parayı kırış. AKP de700 bin kişiye iş yaratmış görünsün, Fon erisin” dedi.

Ağbal, işsizlik fonundan kullanılacak kaynak için, “İşsizlik ödeneği doğrudan doğruya çalışanlarımızın hem vasıflarının artırılması hem istihdamlarının sağlanması hem de işsiz kaldıkları dönemlerde belli bir gelir seviyesinin sağlanması noktasında kullanılıyor. Getirdiğimiz düzenleme İşsizlik Kanunu’nun amaçları çerçevesinde kullanılıyor” sözlerini kullandı.

Fon’da biriken toplam tutar ise 117 milyar liraya ulaştı. Geçen yıl mesleki eğitim için 3.7 milyar lira kaynak kullanılırken, işbaşı eğitimleri için 1.9 milyar lira, işsizlik ödeneği için 3.8 milyar lira harcandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here