YENİ TÜRKİYE’NİN HUKUK SİSTEMİ: ARADIĞIMIZ KİŞİ YOKSA YAKININI TUTUKLARIZ

0
433

AKP rejiminin talimatlarıyla hareket eden emniyet ekipleri, hizmet hareketine yönelik soruşturma kapsamında Selma Polat’ın kocası hakkında gözaltı ve tutuklama kararı için eve operasyon düzenledi. Polis evde kocasını bulmayınca 2 çocuk annesi Selma Polat’ı tutukladı.

Hayali Bir Suçlama

Olayın yaşandığı yer Kırıkkale. Selma Polat, 29 yaşında iki çocuk annesi olan bir öğretmen. Çocuklarından biri 9 yaşında diğeri ise 4 aylık. Selma öğretmenin eşi, ‘Silahlı Terör Örgütü üyesi olmak’ suçlamasıyla arananlar listesindeydi ancak yetkililerin elinde bu suçlamaya dair tek bir belge dahi bulunmuyordu.

İktidarın keyfi kararnamesi ile gözaltına alınan Selma öğretmenin eşi ‘kısa bir süre sonra Adli Kontrolle’ serbest bırakıldı.

Zulüm Daha Yeni Başladı

Selma Polat, bir arkadaşının işi dolayısıyla Emniyet Müdürlüğü’ne gitti ve  4 aylık bebeğiyle aniden gözaltına alındı.

Süt emen bebeği Emir’le iki gece nezarethane de kalan Selma Polat’ı asıl üzen olay ise bu değildi.

Selma Polat gözaltındayken polis, Fahrettin isimli erkek kardeşini arayarak bebeğin ihtiyaçları için Emniyet’e gelmesi gerektiğini bildirdi.

Selma Polat’ın kardeşi Emniyet’e geldiği sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Kardeşinin gözaltına alınması Selma Polat’a karşı baskı unsuru olarak kullanılırken, Polat yaşadığı baskıya dayanamayarak sinir krizi geçirdi.

Bebek, Selma Polat ve kardeşi geceyi nezarette geçirdiler. Hakkında hiçbir suçlama bulunmayan kardeş, gerekçesiz biçimde tutulduğu bir günlük gözaltının ardından serbest bırakıldı.

Selma Polat ise Sulh Ceza Hakimliği’ndeki sorgusunun ardından haftada iki gün adli kontrol ve elektronik kelepçeyle serbest bırakıldı.

Yetkililer İkna Olmadı Bir Kere Daha Tutuklayalım

Selma Polat, serbest kaldıktan sonra hakkında çıkarılan tüm adli kuralları yerine getirdi ancak yetkili makamlar genç öğretmenin suçsuzluğuna ikna omadı. Selma Polat hakkında 23 Kasım 2017’de yakalama kararı çıkartıldı.

Suç Unsuru Tasarlandı

Duruşmaya yaklaşık bir ay kala eşinin firari olduğu dolayısıyla Selma hanımın da kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle dosya yeni tanık beyanına girdiği iddia edilerek Selma Polat hakkında çıkartılan yakalama kararı kendisine de tebliğ edilmedi ve polis de belli olan adresine gitmedi.

Selma Polat adli kontrol için imza atmak üzere bir kere daha emniyete gittiğinde yine apar topar gözaltına alındı ve tutuklama kararı yüzüne okunarak cezaevine gönderildi.

Selma Polat, Kasım 2017’de beri bir yaşındaki Emir bebekle birlikte tutuklu durumda.

Bank Asya’da Para bulundurmak Suç Dersane de Öğretmen Olmak Daha da Büyük Suç

yargıya göre, Selma öğretmenin iki yıl boyunca hizmet hareketine bağlı dersanelerde öğretmenlik yapması, hakkındaki en güçlü suç delili olarak sunuluyor. Çalıştığı sırada Bank Asya’ya maaşının yatmış olması ise bir başka delil…

29 yaşındaki 2 çocuk annesi olan Selma Polat’ın 13 Şubat’ta karar duruşmasının yapılması bekleniyor.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here