Hizmet ve Ticaret

0
891
Hocamız bu hafta muavenet dedi, daha önce bu badireyi nasıl atlatırız çıkış yolları düşünülmeli konuşulmalı dedi.
Bu badireden çıkışın düşünce ve eğitim boyutu olduğu gibi birde finans ayağı var ve sağlam olması gerekmekte. Türkiye’de olduğu gibi yurtdışına çıkmış muhacir arkadaşların önemli bir bölümü geçim sıkıntısı yaşamakta, düşük ücretlerle sağda solda çalışmak durumunda kalıp, bir kısım desteklerle ayakta kalabilmektedir.
Bunların içinde dil bilen gazeteci veya akademisyen vs.  ama düşük maaşlı işlerde çalışan çok sayıda insanımız var. Yurtdışına çıkmış bu insanların bir kısmıda hayata entegrasyon problemi yaşayıp süreç bitse de turkiyeye dönsek diye düşünmek durumunda kalmış olup, kendi kabuğuna çekilmiş pozisyondadır.
En asgari temel ihtiyaçlarını ve ailesini geçindirme seviyesinde olan bu arkadaşlar doğal olak hizmet adına plan program proje üretip zihnen buna yoğunlaşması pek mümkün değildir. Diğer tarafta Türkiye’de sosyal hayattan dışlanmış hizmet insanları da hayat mücadelesi içerisinde olup gelecek projeksiyonu adına sağlıklı düşünememektedir.
Türkiye’deki esnafımız hakeza iş çevrelerince mesafe görüp mali açıdan problemler yaşamaktadır ve işlerini bir ileri boyuta taşıyamama ve iflas etme tehlikesi ile karşı karşıya olup bir çıkış yolu aramaktadır.
Meselenin bir diğer yönü ise dünyanın  çeşitli yerlerinde bulunan okullar finans problemi yaşayıp bir kısım  kadrolar piyasada ek iş bulmak zorunda kalmıştır.
Muavenet etmek demek sadece çıkarıp cebindeki paranın yarısını paylaşmak demek değil, eline ipi alıp  pazarın yolunu soran arkadaşa tarif etmek yol yordam göstermek de bir muavenettir.
Gelinen nokta itibariyle hizmet safında  kalan kitle bu işin içinde menfaat amaçlı bulunmadığını az çok ispat etmiş durumdadır. 170 ülkede arkadaşımız var diyoruz aslında  bakıldığında bizdeki network, dünyada neredeyse hiçbir grupta yok.
Bu imkan iyi değerlendirebilirse çıkış yolları adına itici bir güç olacak olan finans kaynağı sağlanmış olabilir.
Geçmişte TUSKON faaliyetlerimiz vardı aynı mantık online TUSKON kurulabilirse Malezya’dan Almanya, Çin’den Amerika’daki muhacir ve Ensar arkadaşlarımıza ticaret yapma ve var olan ticaretini geliştirme imkanı sunulmus olup çok yönlü kazanç elde edilmiş olur.
Malezya’da ürün bulan arkadaşımızda, Almanya veya Amerika’daki cebri muhacir arkadaşımızda daha önceden gitmiş konuşlanmış yerli Ensar esnafımızda gelir sağlamış işlerini geliştirmiş olur. Bu sayede muhacirler gittikleri ülkelerde ticaret sayesinde  kalıcı adımlar atmış olup, ensar esnafımızda işlerini büyütüp istihdamı artırabilir ve en azından  asgari yaşam sıkıntısı çekmeyen arkadaşlarımız hizmet adına daha rahat düşünüp rantabl değerlendirilmiş olur.
Hocaefendi perakendeci mantıkla bir yere varmayız, arkadaşlar büyük düşünmeli kolektif hareket etmeli diyor. Dünyaya yön verenler parayı elinde tutanlar; o açıdan biz de global holdinglere, küresel ölçekte semayelere yürümemiz lazım.
Hizmet adına düşünülen güzel projeler var ama hayat bulması için finans lazım, para itici güç..
Her ülkede ithalat ve ihracat adına İş geliştirme platformları kurup dünyadaki networkümüzü bu alanda iyi değerlendirilmeliyiz. Dünya e-ticarete kayıyor; orta ve uzun vadede bu alanda yerini alamayan firmalar küçülmek veya el değiştirmek zorunda kalacak.
Bu trendi yakalama adına muhacir ve Ensar esnafımız bu alana teşvik edilmeli ve uzman kişiler tarafından eğitim almalarına zemin hazırlanmalı.
Yurtdışında Türkiye ile ticaret yapan Türkiye’den mal alan esnafımız kendi esnafımızla bir şekilde buluşturulabilir. Türkiye ve dünyada sıkıntı içerisinde arkadaşlarimiza e-ticaretle cikis yolu uretilebilir. Hayatin her alaninda projeler uretemezsek, hic bir alanda tutunamayiz.
Kendi adimiza herseyin yikildigi bu donemde, arkadaslarimizin iş dunyasinda yer edinmesi de onemli bir vazife olarak duruyor.
Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here