Türkiye’de yaşadığı zulümleri Finlandiya televizyonuna anlatan çift Cezaevinde

0
1345

Türkiye’de yaşadığı zulümleri Finlandiya televizyonuna anlatan çift tutuklanarak cezaevine konuldu.

Finlandiya’da bulunan YLE kanalı, Erdoğan iktidarında yaşanan zulümlere yönelik bir belgesel yayınladı. Belgeselde hizmet hareketine mensup olduklarını ve işkenceye maruz kalmak istemedikleri için kendi ülkelerinde saklanmak zorunda kaldıklarını anlatan çiftin görüntülerini izleyen terörle mücadele şubesinde görevli polisler, öğretmen çifti Esenyurt’ta yakaladı.

Öğrencilerine suç unsuru içeren herhangi bir şey öğretmedikleri halde sadece iktidara muhalif düştükleri için mesleklerinden men edilen çift, verdikleri röportajda yaşadıkları korkuları şöyle anlattı.

“Evden dualarla çıkıyoruz geri dönebilecek miyiz belli değil. Kendi içimizde hapisteyiz. Şu an bu evin adresi devletin kayıtlarında yok. Kendimizi koruma altına almaya çalışıyoruz. Kullanmadığımız hâlde arabamızın köşesinde sigara ve çakmak var. Biri görse ‘onlardan değil desin’ diye. 15 Temmuz sonrası evi temizledik, hizmet adına olan yayınları topladık” dedi.

İstanbul Cumhuriyet savcılığı Finlandiya televizyonundaki görüntüler üzerine soruşturma başlattı. Günlerce görüntüleri izleyen polis ve Asayiş ekipleri, yol tabelaları üzerinden çiftin Esenyurt’ta bir sitede yaşadıklarını tespit etti.

Sitede arkasında bayrak ve ön torpidoda çakmak ile sigara olan aracı bulan polisler, öğretmen çiftin evine baskın düzenleyerek Serdar A. ve Merve A.’yı gözaltına aldı.

Suç Delili Yok Keyfi Karar Var

Ögretmen çift terör örgütü suçlamasıyla sorguya çekildi. Yetkililerin hayali suçlamalarında çifte, terör faaliyetleri içren herhangi bir delil de sunulmadı.
Sorgu sonrası Merve A. serbest bırakılırken Serdar A. tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here