İşte Yeni Türkiye; Cezaevlerimiz Artık Modern Olacak!

0
755

Ceza ve Tevkifevleri genel müdürü Şaban Yılmaz’ın, Ak Parti Elazığ Milletvekili Ömer Serdar başkanlığında toplanan komisyonda yaptığı açıklamaya göre cezaevlerinde toplam 235 bin 888 mahkum var.

Suçları ispatlanmış insanların yanısıra iktidarın keyfi kararnameleri ile demir parmaklıklar ardına kapatılan binlerce kişi de mevcut.

Zulüm Sadece Yetişkinlere Değil

Erdoğan rejiminin hizmet hareketine karşı başlattığı karalama kampanyası sonucunda somut deliller elde edilmeden tutuklanan annelerin yanında, bebekleri de bu zulümden nasibini aldı.

Annesiyle birlikte cezaevinde kalan bebek sayısı 650’ye ulaştı.

235 bin 888 mahkumun 179 bini adli mahkum iken;

kadın mahkum sayısı 9 bin 700
Çocuk mahkum sayısı 2 bin 449
Gebe mahkum sayısı ise 45 olarak açıklandı.

Ya Suç Delili Bulunmayanlar?

45 bin kişi uyuşturucu ticareti sebebiyle tutuklanırken, 5 bin kişi de uyuşturucu kullanmak suçuyla mahkum edildi.

Uyuşturucu, taciz, hırsızlık suçlarından deliller toplanarak yargılanan toplam mahkum sayısı 115 bini buldu.

Ceza ve Tevkifevleri genel müdürü açıkladığı bu suç dağılımlarında annelerin ve bebeklerinin hangi suçtan tutuklu olduğuna ise değinmedi.

140 Tane Daha Cezaevi Yolda

Özellikle 15 Temmuz sözde darbe girişimi sonrası Türkiye iktidarının tüm muhalif sesleri susturma çabası kapsamında; mevcut bulunan cezaevleri, kapasitesinin üzerinde yaklaşık 27 bin mahkumla doldu.

TBMM insan haklarını inceleme komisyonunda konuşmasına devam eden Ceza ve Tevkifevleri genel müdürü
“140 cezaevi inşaatı devam ediyor. 40 inşaat ise bu sene sonunda tamamlanacak. “Eski ya da küçük cezaevlerini yenileri yapılınca kapatıyoruz.” sözleriyle dikkat çekti!.

845 Mahkuma 1 Doktor Düşüyor

Hukuksuz yargılamalar neticesinde hapis hayatına mahkum edilen insanlardan yüzlercesi kötü koşullar sebebiyle ağır hastalıklara yakalandı.

Cezaevlerinde bulunan 235 bin 888 mahkum için sadece 279 doktor çalıştığı tespit edilirken çoğu hastaya doktor sırası dahi gelmedi.

“İşkenceye Asla Taviz Vermiyoruz” Dedi Ama…

Şaban Yılmaz, cezaevlerinde işkence konusunun da kendileri için önemli olduğunu, bu duruma asla taviz vermediklerini vurguladı ancak bugün, özellikle muhalif kesime uzanan tutuklamalarda Kimi mahkumlara ilaçları verilmiyor, kimileri “Hastanede tedavi görmesi gerekiyor” raporu olmasına rağmen tahliye edilmeden hücrede ölüme terk ediliyor. Tutukluların görüş günlerinin yasaklanmasından çeşitli tehditlere kadar işkenceler görülüyor.

Zulüm bilançosu ise her geçen gün artmaya devam ediyor…

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here