Elon Musk Bugün Uzaya Araç Gönderiyor

0
448

Elon Musk’tan dikkat çeken proje

SpaceYX ve Tesla’nın fenomen CEO’su Elon Musk yeni bir projeye imza atmak için saatleri sayıyor.

Uzaya Araç Gönderecek

Tasarımı SpaceX’e ait olan Falcon Heavy Jumbo Roketi, Musk’ın geçtiğimiz aylarda lansmanını yaptığı otomobili Tesla Roadster’ı uzaya taşıyacak.

Uydu taşımacılığı şirketi SpaceX ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk, bugüne kadar en büyük projelerinden birini bugün gerçekleştirecek: Uzaya otomobil taşımak. SpaceX’in tasarıladığı Falcon Heavy Jumbo Roketi, Musk’ın kasımda tanıttığı otomobili Tesla Roadster’ı uzaya taşımakta başarılı olursa, faaliyetteki en güçlü roket unvanına da hak kazanacak.

Canaveral Burnu’ndaki Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılması planlanan 27 motoru bulunuyor. Bu, uzaya sürekli uydu taşıyan Falcon 9’dan üç kat daha güçlü olduğu anlamına geliyor.

Musk söz konusu projeyi bir ay önce duyurduğunda Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Bir arabanın uzay boyunca yol aldığı ve milyonlarca yıl sonra bir uzaylı tarafından keşfedilebileceği fikrini seviyorum” demişti.

Yeni roket, SpaceX’in iki kilit alana girmesine de yardımcı olacak: Dünyanın hızıyla aynı hızda dönen sabit yörüngeli uydu sistemleri ve dünya ötesinin keşfi.

Şu anda NASA’nın yapımını sürdürdüğü Space Launch System (SLS), SpaceX’in Falcon Heavy Jumbo Roketi’nden daha kuvvetli ancak fırlatılması daha maliyetli olacak.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here