Hizmet Hareketi’nde Kuşak çatışması mı başlıyor?

0
2509

Hizmet hareketi insanları olarak hiç hazzetmediğimiz bir kelimedir “çatışma” .

Anarşiden, kavgadan uzakta büyümüş bir hareket olarak hizmet, devletin paletleri altında ezilmeye başlamasıyla fikri planda da olsa “çatışma”nın ne demek olduğunu çok iyi anladı.

Devlet olağan şüpheli seçtiği her hizmet hareketi insanın üstüne geldi ve ezebildigi kadar ezdi.

Hareket bu eziyet dönemini devletle daha doğrusu Akp iktidarıyla “fikri çatışma” nin doruklarına kadar çıktı ve bu mücadeleyi (şu an için görünmese bile)kazandı.

Akp iktidarıyla olan “çatışma ” güce tapan medya ve hilelerle hizmet hareketi aleyhine gibi yansıtılarak sonuçlandırıldı.Ve hareket güç dengesi olmayan bu çatışmadan vazgeçti veya geri planda kalmayı tercih etti.

Peki şimdi devletle olan “çatışma” bitti de hizmet hareketi içindeki abiler arasında bir “kuşak çatışması” mı başladı?

 Evet sorunun cevabı anladığımız manada tam bir çatışma gibi olmasa da bir dönüşüm sancısı var gibi duruyor. Bir yanda” hizmet hareketi cemaat tabirini çoktan aştı ve dünyaya maal oldu ve artık buna göre yeniden baştan sona dizayn edilmeli!”diyenler diğer yanda ise “eski sistemin hala gayet iyi işlediğini savunanlar” diye iki grubun çoğu zaman sessiz sedasız çatışmalarını izliyoruz.

Hareket dünyaya maloldu diyenler bir önceki yazımda da bahsettiğim “aksiyoner Hizmet ve reaksiyoner hizmet” seçeneklerinden aksiyoner olanlar. Bir yandan sosyal medyadan hizmetin mağduriyetlerini hakim oldukları yabancı dillerle duyurmaya çalışırken bir yandan da hizmet hareketinin bundan sonraki küresel çapta çıkacağı podyumda nasıl yürümesi gerektiğini kendilerince duyurmaya çalışıyorlar.

Şeffafiyet,abilik,evrensellik,herkesin acısını paylaşmak gibi hareket için uç sayılabilecek mevzular için bile söyledikleri sözler var. Diğer grupta ise derin bir sessizlik ve geleneksel abilik kavramı üzerinde hareketin küresel çapta bile başarıyla yoluna devam edeceğini düşünenler …

 İki grubunda samimiyetinden en ufak bir kuşkumuz yok.Hepsi birbirinden değerli ve kendi mesleklerinin birer altın insanı.Herkes kendi doğrularınca hizmet hareketini temsil etmeye ve duyurmaya çalışıyor.

Yaş,eğitim ,sosyal çevre ve yetişme şartları baz alındığında hizmet hareketi gibi geniş tabanlı bir yapıda illa ki fikri anlamda da olsa bir kuşak çatışması yaşanacaktı.

Hatta buraya kadar gelmesi bile bir parti gibi çıkar hesapları yapılmadan yol almasına ve inayet-i ilahiye bağlıdır.

İki grubunda haklı olduğu durumlar var olmakla birlikte hizmetin artık dünyaya mal olmasıyla özellikle idari manada ve şeffafiyet gibi konularda yeniden dönüşüme ihtiyaç duyabileceğini gözükmektedir.

Ne olursa olsun iki grupta hizmet hareketini ileri götürmeye çalıştığı için kazançlıdır.Ama bakalım bu kuşak çatışması iki güzeli arayanlardan hangisinin üstünlüğüyle sonuçlanacak.

 Hacı Osman

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here