Yakup Saygılı ve ekibine işkence mi yapılıyor?

0
1694

Rezza Zarrab’ın itirafçı tanık olduğu, Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’nın 5 ayrı suçtan suçlu bulunduğu davaya ilişkin Türkiye’de cadıavı  kapsamında bu kez tutuklu 3 polis müdürü gözaltına aldı.

Eski İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Yakup Saygılı ile yardımcıları Kazım Aksoy ve Yasin Topçu, ABD’ye yasa dışı şekilde belge aktardıkları ve bunların Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davada kullanıldığı iddiasına ilişkin ifadelerine başvurulmak üzere emniyete getirildi. 17 Aralık tarihi yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında 4 bakan ve üç oğlu ile üst düzey bürokratlara İstanbul Savcılığı talimatıyla operasyon yapan  polislerin eşlerine ve çocuklarına yönelik de gözaltı işlemi yapılmıştı.

Alınan bilgiye göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, Saygılı, Aksoy ve Topçu, dün akşam saatlerinde İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, tutuklu bulundukları Silivri Ceza İnfaz Kurumu’ndan alındı. Gazeteler ve ajanslar olayı yeni bir gözaltı işlemi olarak duyururken, ayrıntılar daha sonra ortaya çıktı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün Vatan Caddesi’ndeki yerleşkesine getirilen Saygılı, Aksoy ve Topçu’nun, görevde bulundukları dönemde Amerika’ya yasa dışı şekilde belge gönderdikleri ve bunların Halk Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla’nın yargılandığı davada kullanıldığı iddiasıyla ilgili ifadelerine başvurulduğu belirtildi.

Sosyal medyada yer alan bazı blgilere göre, Yakup Saygılı ve ekibine işkence yapıldığı iddia edildi.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here