Afyon TEM Şube ve Cezaevi’nde Neler Oluyor?

0
2241

Afyon TEM Şube ve Cezaevi’nde yaşananlar tüyler ürpertici. Bir tutuklu dakika dakika dehşet verici anları şöyle anlattı:

TEM şubenin üst katına çıkarıldık katları çıktıkça bağırma ve çığlık sesleri gürleşiyordu. İçeri girince anladım ki büyük bir operasyon yapılmış ve neredeyse 35 kişi alınmıştı. İçlerinde yaşlı, genç, bekar hasta hepsi vardı. Ortalık mahşer yeri gibiydi. Her yer sigara dumanından sis olmuştu. Zor Bela seçtiğim insanlar arasında 10 kişiye yakın bayan gördüm. Hepsi çocukluydu. Sonrasında gördüğüm manzara karşısında dehşete düştüm.

●Neredeyse 20 küsür erkeği kaplumbağa pozisyonunda yere çökertmişler. Hepsi iki büklüm ve elleri arkadan kelepçeli. Secde pozisyonundan çok daha sıkı bir yuvarlak olmuşlardı. Hepsini yan yana dizmişlerdi.
●Gözlerini de bağlamışlardı. Tıpkı işidçilerin masumlara yaptığı gibi. TEM’deki o dehşet anlarını anlatamam. Bir yandan polislerin küfür ve bağırmaları bir yandan ah u vah eden adamlar. Belli ki fena dövüyorlardı.. Alt kattan ağlayan ve çığlık atan adam sesleri geliyordu..
●Sanki kemerle vuruyorlar gibiydi.. Her tarafımızı tıpkı mikrop gibi sardılar.
●Başımızı kaldırıp bakınca da “etrafına bakma, kafanı kopartırım, eğ başını yere!”.. küfürler diz boyu. Öyle hakaret ve küfürler edildi ki utanç duyuyorum.
●Aynı salonunda erkekler yerde iki büklüm biz de arkalarında gruplar halinde saatlerce bekledik.
●Sırayla erkekleri alıp bir yere götürüp getirdiler. Sağlam giden adamlar saçı başı dağılmış, topallayarak ve ağzı yüzü kan içinde geri geldiler. Anlalıyorduki çok fena işkence ettiler.
●Felaket bir ortamda hiçbir şekilde can ve namus güvenliğimiz yoktu. Her an bize ilişecek bunlar diye endişelendik.. Allah’a şükür bize öyle yapmadılar ama sözle çok ağır hakaret ettiler.
●Bazı bayanları da tartakladılar.
●Erkekleri enselerinden tutup tekmeleyerek salona attılar.
●Kafalarını duvara vurdular. Saçı uzun olanları da saçlarından tutup işkence ettiler. Tıpkı kuduz olmuş bir köpek gibi.. Bulunduğum yer insanların bulunduğu bir bina mıydı yoksa hayvanların bulunduğu bir yer miydi anlamadım. Öyle gürültülü ve iğrençti.
●Bu arada ailemizi aramamıza izin vermediler.
●Çocuğu olanların çocuklarını “esirgeme kurumuna” götürdüler.
●Dayaktan bilincini kaybeden erkeklerin ayakta duracak halleri kalmamıştı. Sorgudan gelen yığıldı, gelen yayıldı..

Daha fazla bu kısmı anlatamayacağım ve bütün bunları çocukların yanında yaptılar.

TEM’den ayrıldık nezarethaneye götürülecektik. 3 bayan bir aracın arkasına bindirildik. Sigara dumanına boğdular yine ve yine küfrederek bize bağırdılar. Nezarethaneye girişte bize bir kağıt imzalatmak istediler. Gece saat 3 gibiydi kafamız yerinde olmamasına rağmen imza atmamızı istediler. Kendimizde değildik ama zorda okudum. Anladım ki benim özel avukat tutma hakkından men etmeye çalışıyorlar. İki kutucuk vardı. Biri nezarethaneye girdiğine dair imza ikincisi de avukat istemiyorum diye bir kutu.. Ben anlayınca bunu imzalamam dedim polislerde sinirlendiler aniden. Neden imzalamıyormuşum bunu diye sordum. Saçma sapan açıklama yaptılar. Ben imza atmayınca 7-8 erkek üzerime yürüdü tek başınaydım o an. Küfredip korkutmaya çalıştı ama yine de imzalamadım kibarca imzamayacağımı bir daha söyledikten sonra “SALİM” adlı polis memuru sözde hakkımda tutanak tuttu. “Belgeyi imzalamadı, yok örgütsel tavır sergiledi” falan diye. Zerre kadar ondan da korkmadım baktılar ben de istedikleri halde yok üstüme yürüdü.

●Gözaltındayken anneler çocuklarını 4-5 gün göremediler.
●Hepsi sütlerini lavaboya sağmak zorunda kaldı.. O anlar benim için dehşet vericiydi..

Nihayet mahkeme günü geldi hastane kontrolü yapıldı mahkeme salonuna geçtik. Hakim önceden talimat almış zaten kimseyi dinlemeden. 3’er 5’şer dakikada herkesi takır takır tutukladı..
O kahrolası nezarethaneden de kurtulduk.. Cezaevine gönderildik

-AFYON CEZAEVİ-

●Girişte “insanlık dışı aramadan geçtik.” Bayanlar olarak sırayla arandık. Sıra bana geldi.
●Küçük bir odaya aldılar uzanarak ve çok üzülerek söylüyorum ki anadan üryan bir halde hem de mahrem yerlerini kapatmaya çalıştığımda zorla açtılar ve zorla baktılar. Yemin ediyorum kan beynime sıçradı. Sinirden elim ayağım titredi.. ağladım.. Çünkü benim sırtımı daha kız kardeşim doğru düzgün görmemiştir. Bir de bekar olmam hasebiyle utancım daha da çok katlandı. Bu resmen insan haklarına tecavüz.. Çünkü normal şartlarda bu tarz aramalarda ince bir gömlek giydirilip öyle arama oluyormuş.
●2 hafta ilk yediğimiz ceza evinde kaldık. sonra başka yere. Sevk olduk burada da fark yok.

Hukuksuzlukların ardı arkası kesilmiyor.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here