Ayşe Ateş ve Bebeği Kimin Umurunda!

0
1254

Ayşe Ateş, İzmir Aliağa Şakran Kapalı Ceza İnfaz kurumunda tutuklu bulunun bir Anne adayı. 4 aydır tutuklu..

Neresi denk gelirse orada doğuracak, hapishanenin reviri ya da en yakın devlet hastanesi. Hangi şartlarda doğuracağı belli değil…

Ayşe Ateş, İzmir’de Gelir Uzmanıydı. Suçlu olup olmadığı henüz tespit edilmiş değil, yargılama sürüyor. Hamileliğinde 9. aya giriyor.

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne Aykırı

Sözleşme, çocuğun yararını temel düşünce varsayıyor. Sözleşmeye taraf devletlere, “Çocuğun bakımı, esenliği ve korunması için gerekli tedbirleri al!” diyor.

Koğuşunda Kalan Bebek Sayısı Üç

Koğuşlarda bebekler kalıyor. Ayşe’nin kaldığı koğuşta 3 Bebek var. Tüm bebekli anneler tutuksuz yargılanmalı.. Annenin suçu ne olursa olsun, cezayı bebeğin ödüyor olması adil değil. Tutuksuz yargılanması gereken hamile Kadınlara Mahkeme şu soruları sormuyor:

“Bu kadın delilleri karartabilir mi?

Polisin elinde olan belgeleri yok edebilir mi?

Bu kadın kaçar mı, saklanır mı?

Bu kadın tanıklar üzerinde baskı kurar mı?”

Bu soruları sorarken, salt bir kanaat yeterli değil.

Ateş’in Avukatı tahliye edilmesini istiyor. Aylardır mahkemeye, hamile olduğunu anlatıyoruz. İtirazlarımızı sunuyoruz. Mahkeme, kanun hükmüne rağmen, tutuklu kalmasına karar veriyor. Somut veriler olması gerekir, delil yok. Bu soruların cevabı “Evet” bile olsa, “ev hapsi” gibi birçok seçenek mevcutken, tutuklu kalması açıkça keyfiliktir.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here