Paradise Belgeleri yayınladı, İşte Binali Yıldırım ve oğullarının vergi kaçırma işleyişi

0
1474

Kamuoyuna sızan yeni belgeler, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerine nasıl yatırım yaptığını ortaya koyuyor.

Belgelerde, İngiltere Kraliçesi’nin varlıklarının da yatırımları yer alıyor.

Belgeler, ABD Başkanı Donald Trump’ın Ticaret Bakanı’nın, ABD’nin Rusya yaptırımlarına tabi bir şirketinde hissesi olduğunu da gösteriyor.

Paradise Papers (Cennet Belgeleri) 13.4 milyon belgeden oluşuyor.

Belgelerin çoğunun kaynağı, offshore yatırım alanındaki önde gelen bir firma.

Geçen yılki Panama Belgeleri’nde olduğu gibi bu belgeler de Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung tarafından elde edildi ve Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile paylaşıldı.

 

Belgeler arasında Başbakan Binali Yıldırım ve oğullarına ait belgeler de var.

Belgelerdeki bilgiler de: Erkam ve Bülent Yıldırım, Mayıs 2016’dan beri Başbakan Binali Yıldırım’ın oğulları. Yıldırım ailesi denizcilik endüstrisinde bir servet yaptı. Erkam kendi nakliye işini yapmaktadır.

VERİLERDE

Yıldırım kardeşler Malta’da kayıtlı olan iki şirketin tek hissedarıdır. İlk Hawke Bay Marine Co Ltd, Nisan 2004’te kuruldu. Kamu kayıtları, şirketin denizyolu gemilerinin sahibi olduğu veya yönettiği görüşündeydi. İkincisi, Black Eagle Marine Co. Ltd, Ocak 2007’de kuruldu. Kayıtlar, Erkam’ın, şirketlerin çoğunluk hissedarıymış ve her ikisinin de müdürüdür. Şirketler Ekim 2017’de Malta Şirketler Kayıt Defteri’nde aktif olarak listelendi.

Belgelerde işleyiş şeması bu şekilde verilmiş

 

 

İşte belgeler

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here