Cezaevinde düşen Miraz Bebek için Yetkililerden Ses Yok

0
875

Annesi Gülistan Diken Akbaba’yla birlikte Gebze Kadın Cezaevi’nde tutulan 1 yaşındaki Miraz bebek, dün gece koğuşun kapısındaki eşikten düşerek, başını beton zemine çarptı. Kafasında büyük bir şişlik oluşan Miraz bebek acilen Farabi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Olayı anlatan baba Akbaba, “Koğuşta düştü ve kafatası şişmiş. Kustuğu için tedirgin olmuş ve hemen hastaneye ring aracı ile götürmüşler. Darıca’da Farabi Devlet Hastanesi’ne kaldırmışlar. Oradan geri dönerken tekrar kusmuş ve tekrar hastaneye kaldırmışlar. Orada tomografi çekmişler. Gece 00.30’da beni arayarak almamı istediler” dedi. Bebeğini almaya gittiğini ve kendisi de başka hastaneye götürdüğünü belirten Akbaba, “Doktor 24 saat müşahede altında tutulması gerekiyor dedi. Birer saat ara ile uyandırın dedi. O şekilde 24 saat geçirdik. Kafada şişik var hala ama kusması durdu” dedi. 24 saatin ardından baba Akbaba, Miraz bebeği tekrar cezaevine götürdüğünü belirtti. “Cezaevinde halı yasak. Miraz evinde olsa halının üzerinde koşar, oynardı.” diyen Akbaba, “Bu durum yaşanmayabilirdi. Başkasının çocuğu evinde halının üzerinde oynuyor. Miraz ise neden cezaevinin betonunda oynuyor? Yaşanan bu hadise için Yetkililerden herhangi açıklama gelmedi. ifadelerini kullandı.

Cezaevilerindeki bebekler sadece halı sıkıntısı yaşamıyor. Hapishanedeki bebeklerin durumu içler acısı. Ohal kanunlarının geçerliliği kapsamında bebeklere özel yatak verilmiyor. Çocuk bezi ve ıslak mendil zamanında verilmiyor. Ek gıdaları yok, en temel gıdaları olan süt imkanları kısıtlı. Oyuncakları yetersiz zaten birçok il de oyuncak temin edilmiyor. Bırakın oyuncağı Konya’da yaşanan bir hadisede emziği yırtılan bir bebeğe ailesi tarafından kargo İle gönderilen emzik bile verilmedi. Yaz aylarında sıcaktan kış aylarında soğuktan etkileniyorlar.

Bebekler koğuşlarda kapasitenin çok üstünde kişi ile birlikte yaşıyor. Bu yüzden emekleyebilecekleri alan bile kısıtlı. Sağlıksız şartlarda büyüyen yüzlerce bebek, diğer mahkumların sürekli ‘sus’ demesiyle ve korkutularak büyüyor. Bu işkenceye maruz kalan bebeklerin çoğu konuşmayı öğrenemiyor. Sağlık problemi olan bebekler yeterli tedaviyi almıyor. Hastaneye götürülseler bile anneleriyle gidemiyor. Bebekler küçücük bedenleriyle zaruri ihtiyaç yokluğundan yaşam mücadelesi veriyorlar.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here