Bir Muhacir Mektubu

12
15268

Öncelikle özür dilerim, bulunduğum yerde sağlıklı muhatap bulamayıp sıkıntı çektiğimiz için, daha önce 2 defa meseleyi farklı yollarla ve direk muhataplarına iletmeme rağmen sonuçsuz kalması sebebiyle bu yola tevessül ediyorum, size de yazıorum.

Türkiye’de hakkımdaki soruşturmadan sonra yaklaşık 10 ay önce Doğu Avrupa’da bulunan bir ülkeye geldim. Çünkü buradan evlenmiş bir arkadaşım vardı ve beni buraya davet etmişti. Aciliyet gereği buraya geldik.

Buradan Avrupa’ya geçme gibi düşüncemiz vardı. İşlerin nasıl olduğunu bilmiyordum. Burada kendisine patron(!) diye hitap edilen ağabeyimizle görüştüğümüzde, beni buraya davet eden arkadaşın gıyabında ve ben yanındayken yüzüne karşı benden dolayı 2 defa fırça atması ilk şaşkınlığımdı.

Daha sonra birebirde bana karşı ‘’niye geldiniz ki, bence evham yapmışsınız, bir şey olacağını sanmıyorum’’ demesi 2. şaşkınlığımdı.(şuan eşim ve benim hakkımızda yakalama kararı çıktı).

Bir başka abinin ‘’hapse girenleri Allah kınaladı asıl kaçıp kendini kurtaranlar korkmalı ‘’ sözleriyle hiç de hüsnü zan edemeyeceğim şekilde üç dört defa söylemesi 3. şaşkınlığımdı.(Normalde bu şaşkınlıklarımı yazmak istemezdim ama bundan sonra yazacaklarımın; beni bu şaşkınlığa iten sebeplerden kaynaklandığını düşündüğüm için yazdım.)

Normal şartlarda 3 ayda alındığı söylenen 1 yıllık oturum izninin 10. ayımda hala tam manasıyla alamamış olmam 4. şaşkınlığım ve artık iyice çıkmaza giriyoruz.

Bir büyüğün dostu veya referansı olmayabilirim (böyle olması gerektiğini hiç sanmıyorum) ama en azından artık ensarlık değil insanlık namına oturum meselemizin halledilmesini istiyorum. Bizim işleri takip etmesi için ayarlanan avukatın hususiyle ağabeyimizle ile konuşmak istemesi bizi abinin eline baktırıyordu. Ağabey de yaklaşık 10 gün önce Avrupa’ya iltica etti.(Ne gariptir bana bir ara ‘hocam sıkıntı yok, bişey olursa hep beraber bulunduğumuz ülkeye iltica etmenizi istiyoruz, biz de öyle yapacağız’ demişti). Şuan avukatımızla irtibat kurmakta zorluk çekiyoruz ağabeyimiz gittiği için. Avukat da telefonlarını bir açıyorsa iki açmıyor. Pasaportlarımız onda…

Bizim gibi olan bir aile daha var. Onların durumu daha sıkıntılı. Arkadaşımızın da oturumu var. Fakat eşinin oturumu yok. Büyük çocugunun da oturumu yok. Normalde baba oturum aldığında 15-20 gün içerisinde aile de oturum alabilir, örneklerle sabit. Ama benim ve arkadaşımın ailesi aylarca oturum alamıyor… Arkadaşımın hanımı geçen ay oturumsuz doğum yapmak zorunda kaldı. Bebek vatansız olarak dünyaya geldi. Eşi ve büyük çocuğu kaçak durumda.

Kendisine böyle bir durumda sunulan varyantlar şunlar;

– türk konsolosluğuna gidip pasaport almak (ahmaklık)

– annenin bebeğine bir gün yetecek kadar sütünü sağıp, bebeği burda birine emanet edip ülke sınırlarından giriş çıkış yapması ki annenin tekrar ülkeye girememe durumu var.(zulüm)

– hiçbirşey yapmayıp bulunduğumuz Doğu Avrupa ülkesinde en az 1.5 sene gaybubet yapmak. sonrasında birtakım işlemler olacakmış.(vicdansızlık)

İşin bu aşamaya kadar gelmesi de açıkçası umursamazlık, lakaytlık veya ahesterevlik sonucu oldugu konusunda hemfikiriz.

Ve bu varyantlar sunulurken, -mağdur abinin ifadesiyle- mesele öldürücü bir sükunetle izah edilmiş ve ‘’hocam ne olacak 1.5 yıl uzun değil, sizin için en iyisi bu’’ denilmiş ve arkadaşın sinirlenip kırıp dökmesine sebep olmuş.

Maddi ve manevi olarak bir anlayışsızlık girdabı içindeyiz, empati yoksunluğunun da mağduriyetini yaşıyoruz. Biz abimizin veya avukatın söylediği hiçbirşeyi yapmamazlık etmedik, parasını vermemezlik etmedik. Belki bir ara maddi yetersizlik sebebiyle 300 usd abiden borç aldım ve 1 hafta gecikmeli olarak avukata verdim.. Ve açıkçası sadece oturum için kişi başı 2000 usd ye yakın para verdik ki bu rakamın, aynı ülkenin başkentinde cok daha düşük olduğunu öğrendik. (Artık bu bile sıkıntı değil. Yeter ki artık yasal olalım ülkede)

Bizden başka burada bulunan Türkiye’den gelmiş bazı şahısların oturum izinlerini 2-3 ayda alınması hatta oturum bile yeniletmeleri, çifte standarda maruz kaldığımızı dair kanaatler oluşturuyor.

Evet bu insanlar burada uzun zamandır bulunan ağabeyimizin arkadaşları, dostları amenna… Ama bizim bu kadar da bariz şekilde ikinci üçüncü sıraya atılmamız imtihanımızı kaybettirecek raddeye getiriyor.

Hizmette bu zamanda bile bir makam sahibinin ahbabı olmak mı gerekiyor en basit hukuki işlemlerin yapılması konusunda…

Velhasıl resmiyetimiz konusunda asgari insani şartlarda yardımcı olunmasını istiyoruz.

Yalanlar duymamak, inkisara uğramamak, bilmediğine bilmiyorum deme erdemliliği görmek ve kapalı kapılar ardında bize başka dosta başka konuşmalar olmasın istiyoruz..

Evet defalarca buradaki sohbetlerde şunu duydum ‘’ buraya gelen abiler de geçmişte ettikleri hizmetin karşılığı olarak burda kendileriyle vefa gereği ilgilenmesini istiyor, beklentiye giriyor.’’ Bu sözlerden sonra beraber içtiğimiz bir bardak çay bile zehir zemberek olsa da yapacak birşeyimiz yok.

Kimseye daha fazla yük olmamak ve yük olduğumuzun daha fazla hissettirilmemesi adına, ensarlık değil temel insani değerler gereği resmiyetimizle alakalı 10 aydır alınamayan oturumumuzun, başkalarına yapıldığı gibi biran önce yapılmasını istiyoruz.

En azından abimizin, arkadaşımızın vatansız doğan cocugu için ve benim de anne karnında olan eğer basit yasal işlemleri yapılmazsa (veya başka magdur şahıslara gösterilen hassasiyet gösterilmezse) 2 ay sonra vatansız olarak doğacak çocugum için.

Fıratın kıyısında kurtun aşıracağı koyun gibi bekliyoruz ve derdimizle dertlenecek bir Ömer arıyoruz.

(Küçük bir insan olduğum için benden bu kadarlık beklentiyi ve yazdığım bazı rahatsız edici kelimeleri mazur görün) Biliyorum çok daha acı hadiseler var. Ama bu lakaytsızlık veya ahesterevlik sonucu yurtdışındaki bir başka acı hadiseye de biz maruz kalabiliriz.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

12 YORUMLAR

 1. Maalesef kelimesi kelimesine katıldığım bir yazı.Torpil adam kayırma yalan hiç ama hiç yakışmıyor.Bunun gibi yüzlerce binlerce hadise var.Eğer ki bir zulüm çekilecekse bunu herkes çekmeli.Sadece garibanlar değil.İmkanı ve parası olana herşey mübah böyle gariban öğretmen arkadaşlara herşey yasak.Batasıca abilik, batasıca torpil, batasıca adam kayırma.Bu kadar musibet gördük hala akıllanmıyoruz.Yazık çok yazık.Ehli dünyadan hiç farkı olmayan ve hizmeti temsil eden zavallılar…

 2. Burada yazılanlar doğru ise şayet, bahsi geçen kişi “abi” değil, en “adi” kişidir. Boylelerinin şuan zulm eden Zalim den bir farkı yoktur vesselam.

 3. Eyvahlar olsun bize yazıklar olsun. Bunun gibi öyle çok örnek varki hiç şaşırmıyorum artık. Daha kötüleri daha ağırları bile öyle çok ki. O ülkelerdeki sözde hadimler ve gerçekte kendilerini oranın patronu olanlar kendilerine sorulmadan oraya gelinmesini bile kabul etmiyorlar. Geçenlerde bir arkadaşa almanya nın oatronu olan kişi buraya gelmeyin demiş. Aynısını texasın patronu bekir de dediğini çok kişiden duyanlar var. Adamlar kendileri 1-2 yıl öncesi muhacirken şimdi muhacir istemiyor . Aslında parası olmayan muhacir istemiyorlar. Paralı muhacirleri bölgelerine davetiy ile davet ediyorlar neredeyse. İleride transfer borsası bile oluşanilir bu konuda. İşin özü gariban her yerde acı çekiyor. Yurt dışındaki imamlar yani patronlar burunlarından kıl aldırmıyorlar. Bunların hadimliği yada kıtmırlıği sade lafta ve pensilvanyada he nin huzurunda. Lükslerinden sltanatlarından bir taviz vermiyorlar. Hala şirketler kurup batırırıyorlar. Hala bulundukları kendilerine kucak açan ülkenin kanunlarına muhalif işler yaptırıyorlar cemaate. Nasıl olsa yarın bir sıkıntı olsa valizlerini toplayıp başka bir yere patronluk yapmaya gidebilirler. Onları oraya patron olarak gönderen büyük büyük patron abiler başka yerlerede gönderebilirler. Olan samimi esnafa ve öğretmenlere oluyor hala veriyorlar ve sorgulamıyorlar. Bu sistem kümesteki kazları yolma işine döndü. Kimse kusurabakmasın ama böyle mollalara abilere patronlara burs adı altında maaş vermek için kümestekilerin son tüyüne kadar yolunmasına devam edilecek. Belki büyük kopuşlar olmayacak ama teker teker insanlar küsüp kenara çekilecek. Yeni katılımlarda olmadığı için maalesef cemaat eriyecek. Yani he den sonra yağmacılar bulundukları yerlerin sahipleri olacaklar. Yazacak çok şey var ama elim gitmiyor. Allah versin bu aşağılık kişilerincezalarını. Allah samimi arkadaşlarımızın kardeşlerimixinde yardımcıcı olsun. Tr deki hapishanedekilerin ve dışarıda hapis hayatı yaşayanların da allah yardımcısı olsun.bu acıların yaşanmasına sebep olan akp ve başındaki tiran ın ve hizmet içinfeki tirancıkların allah belasını versin

  • Baya bir karin agrisi olusmus sizde. “Pensilvanya” belli basli odaklarin kullandigi bir dil. NEdense twitter’da ki mekanizeler, vicdan hareketi gibi hesaplari cagristirdi paylasiminiz.

  • Belliki çok samimi değilsin belkide kasıtlı fitnebazın tekisin. Bende y.dışında bir muhacirim bu mektubu yazan kadar maddi sıkıntıları olan birisiyim. Ama bu arkadaş gibi oradaki abinin ağzının içine bakmıyorum. Bazıları alışmış Türkiyeden herşeyi abiler halletsin biz armut piş ağzıma düş bekliyelim moduna. Biraz sen araştır biraz koştur Allah zorlukta kolaylık veriyor. Burda sızlanmak yersiz.
   Sana gelince abiler için lüks düşkünü diye iftira atmışsın. Yuh sana

   Yok kanaat getirdim sen fitnebazın tekisin. Benim bulunduğum ülkede buranın sorumlusu kişi gayet dertli herkesin sorunu için adeta kendini paralıyor. Biraz herşeyi yukardan bekleme kolaycılığını bırakalım. Yurt dışına çıktın mı çıktın arkandan kovalayan da yok.elin ayağında tutuyor cahilde değilsin okumuş adamsın gitkoştur araştır. Ama hayretbişey

 4. Degerli dostlar turkiyede sufyanin zulmune maruz kalan ve hala oradan cikamayan birisiyim. Evet ensar-muhacir kardesligi gosterilmeli. Bununla birlikte isin sahibide kendisi kosturmali, bir avukatin yada baska kisilerin agzina bakmamali. Bu da oncelikle dil ogrenmek ile mumkun olacaktir. Basta ingilizce olmak uzere gidilen ulkenin dili hizlica ogrenilip, hayata dahil olup, kendi ayaklarimizin uzerinde durup, islerimizi yol aldirma gayretinde olunmasi asilmaz gorunen pek cok sorunu cozecektir Biiznillahi Teala. Bir diger husus ise asil 17-25 Araliktan beri surec yonetmeyi becerememis oldugumuz. Hem hizmet olarak hem fertler olarak bu konuda sinifta kaldik.
  Cunku hizmetin icerisindeki derin odaklarin piyonlari bylock, bankaya para yatirma, sendika kurma ve uye olma gibi argumanlarla aksiyoner olan bir hareketi reaksiyoner ve tepkisel hareket ettirmisler bu da yasananlari sonuc vermistir.
  Sonuc olarak hem turkiyedeki her konumdaki insanin-ihrac, issiz, aranan, gaybubet, gozaltinda, tutuklu- ve yurtdisins gidenlerin rehberlige ve yonlendirilmeye surekli ihtiyaclari oldugu da izahtan varestedir.

 5. Kiymetli Arkadaslar Burda bahsedilen ulke malesef Ukrayna Odessa sehrinde kendisini patron zanneden Zimmetine gecirdigi paralarin haddi hesabi olmayan Kurban paralarini cebine indiriren hic kimsenin gelip hesap sormadigi Bir tane bile seveni olmayan adi serefsiz kendini bir sey zanneden birisiydi.Onun Adi Lokman Karasu herkes bilsin o kendisini cok iyi biliyor o kadar cok beddua aldiki yaptiklari yanina kar kaldi gidip Almanyaya sigindi hic bir ceza verilmedi onca yilin hesabi sorulmadi kusturulen onlarca insan hakki yenen onlarca insan Burda anlatinlanlarin hepsi gercek daha neler var neler var saymakla bitmez
  Buna irde Kievi eklemek lazim Hasan Huseyin Kes Namaz kildirmasini bilmez disarida namaz kilmaz tedbirmis herkesten once gidip polanya oturumu alan nasil aldi Namaz kilarken her yeri gozuken Kazakistanda da arkadslar bilir Olarca arkadasin hakkini yiyen Garip bir zavalli adam Bunu burda tutuyorlar Abi diyekENDI KARDESINI GETIRDI VAZIFE VERDI SEVDIGI yALAKALIK YAPANLARA SEVIYOR KESKE BURALARIN BIR DILI OLSADA KONUSSA
  Yayinlayalim lutfen herkes bilsin bunlarai zor durumda kendi akrabalarina ancak ilgi ile yaklasiyorlar Para cok onemli gelenlerin parasi varsa abi abi diye etrafinda dolaniyorlar yoksa malum iste
  iNSANLIKTAN NASIBINI ALMAYAN BU MAKLUKLAR ABI OLA,MAZ OLSA OLSA ADI SEREFSIZ YARATIKLARDIR
  Hepsi dogrudur

 6. Umarim bu arkadasimizin sorunu bir an once cozulur. Fakat yapilan ithamlar ile genelleme yapmak dogru degildir kanaatindeyim. En azindan suclanan kisiyi dinlemek lazim ki saglikli bir karara varilabilsin. Hizmetteki insanlar gunahsiz degil hatasiz hic degil. Hepimizin yaptigi bir cok yanlis var ve bu insan olmamizin geregi zaten. Icinden gectigimiz surec herkes icin cok zor. Dusman cok kalabalik ve hem sagdan hem de soldan yaklasiyor. Aynen seytan gibi. Daha once maruz kalinan durumlar olmadigi icin insanlar surecleri yonetmede gucluk cekebiliyor, yanlisliklar yapiliyor. Herkes tabii ki hakkini arasin. Bu arkadasimiz da boyle bir yaziyi son care olarak gormus, bence iyi de etmis. Ama ben buna bakarak 1000lerce boyle hadise olduguna inanmiyorum. En azindan yasadigim yerde rastlamadim. Boyle durumlar ile karsilasanlar keske peyderpey yazsa da hemen mudahele edip duzletilebilse. Allah hepimizin yardimcisi olsun, bu imtihani gecebilmeyi nasip etsin.

 7. Bu ve benzeri binlerce hadise hep vardı ve buna şaşırmadım. Hizmette turnikeye önce girenler süfyan dediklerinden zerre farkları yok. Hizmet sadece lafta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here