ABD’den Erdoğan’a sert cevap

0
1048

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Ankara Büyükelçisi John Bass’ın ülkenin “en iyi diplomatlarından biri” olduğunu ve Türkiye’den göçmen olmayan vize başvurularının askıya alınması kararının hem kendileri hem de Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alındığını söyledi.

Nauert, Washington’da düzenlediği günlük basın toplantısında, konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasını “rahasız edici” bulduklarını belirterek, Türk hükümetinin neden böyle bir adım atmış olduğuyla ilgili bazı soru işaretlerinin bulunduğunu ifade etti.

Erdoğan bugün yaptığı açıklamada, “Ankara’daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması daha sonra da bunu devletim adına aldım gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür. Durum böyleyse o zaman zaten Amerika’daki üst düzey yönetimlerle konuşacak bir şeyimiz yok. Eğer büyükelçi bunu kendi kafasına göre aldıysa Amerikan üst yönetiminin bir dakika tutmaması gerekir.” demişti.

Ayrıca Erdoğan, ABD’nin Ankara Büyükelçisi John Bass’ın, Türkiye’deki temsilciliklerden göçmen olmayan vize başvurularını durdurma kararını kendisi aldıysa görevinde tutulmaması gerektiğini söyledi. Erdoğan, Bass’ı, ABD’nin Türkiye’deki bir temsilcisi olarak görmediklerini belirmişti.

Bu açıklamalar ile ABD, hem büyükelçi Bass’a sahip çıktı, hemde Erdoğan’a en üst perdeden vize kararının koordineli olarak kendilerinin kararı olduğunu bildirmiş oldu.

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here