Almanya’da Türkiye’de yaşanan zulümleri anlatan fotoğraf sergisi açıldı

1
8342

“… Ve sonunda 15 Temmuz’a şahit oldum. Hükümet ailemi ve beni terrorist olmakla suçladı. Bu bir anda olup bitti. Darbe girişimini desteklediğimize dair ne gibi deliller ortaya sürülebilirdi? Bu suçlamaları ispatlamak için bazı gazeteleri okuduğumuzu, yardım derneklerine üye olmamızı, veya belli bankalarda hesabımızın olmasını ortaya koydular. Bunlar nekadar absürt suçlama olsada, günümüzün Türkiye’sinde teror üyeliği için geçerli sebeplerdir.”  Oktay Özdemir

15 temmuz sonrasında Türkiye’de yaşanan mağduriyetlerin ve mazlumiyetlerin dünyaya duyurulması adına çok önemli bir etkinlik Almanya’da düzenlenmeye başladı.

Yaşanan mağduriyetlerin dünya kamuoyuna duyurma amacıyla açılan resim sergisi Almanya’nın Duisburg kentinde, ‘Verfolgt’ (Takip ediliyoruz) adı altındaki sergi, Almanlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Resim sergisi Oktay Özdemir, Serdar Ablak (Ruhrdialog), Duisburg Mülteciler Inisyatifi tarafından organize ediliyor.

Serginin amacını ise şu şekilde açıklıyor organizatörler; “herhangi bir parti taraftarlığı veya düşmanlığı yapmadan insan hakları ihlallerine dikkat çekmek istiyoruz. Din, inanç, kültür ve ideoloji ayırımı yapmadan, OHAL’in her insanı etkileyebileceğini ve her an herkesin mağdur olabileceğini göstermek istiyoruz. Projemiz insan hakları ve fikir özgürlüğünü savunduğu için, Voltaire’in bu sözünü kendimize felsefe ediniyoruz: “Fikrimizi söyleme ve yayimlama hakkı, her özgür insana ait olan bir haktır ve bu hak ondan en kötü zulmü uygulamadan alınamaz. Bu hakka doğuştan sahibiz. Egemenliğe sahip olanlar kendi fikrini yazıyla ifade edemesse, bu en büyük çirkinlik olur.”

Sergi ile ilgili bilgi veren organizasyon çalışanları şunları dile getirdi;

“Sergi ana formatında 14 adet büyük panodan oluşuyor. Bu panoların üzerinde ziyaretçiler mağdur fotoğrafları ve konulara göre kolajlar görebiliyorlar. Bunların yanında başka yazı, fotoğraf ve mektupları gösteren küçük formatta tablolar asılı. Ziyaretçilerimiz sergi planında ilgi duydukları konuları seçip, sergide serbest bir şekilde sesli rehber sistemiyle gezebiliyorlar.”

Olağan üstü hal ile alakalı haberler şimdiye dek çoğunluk olarak medya ve siyaset dünyasından tanınmış isimleri ön plana çıkardı. “Verfolgt” sergisinde ise özellikle meşhur olmayan insanlar, öğretmenler, polisler ve ev hanımları hakkında bilgi verilmektedir. 12 mağdurun hikayesi anlatıldığı sergide, şahısların cadı avına nasıl kurban oldukları ve ne şekilde takip edildikleri anlatılıyor. Bunlardan bazıları OHAL kapsamında vefat ettiler, bazıları ise yurt dışına kaçabildiler.

Serginin organizatörü ve kendisi de OHAL sürecinde mağdur olup yurtdışına kaçmak zorunda kalan Özdemir: “OHAL mağdurlarının sayısı yüzbinlere ulaştı. Korkutan bir dışlanılma ve cadı avına şahit oldum. Susmayacağım, ve duymak isteyen herkese hikayemi anlatacağım.”

Içerik olarak fotoğraf sergisi şimdiye kadar OHAL kapsamında gerçekleşmiş olayları ve güncel durumu ele alıyor, aynı zamanda ise mağdurların gelecekle alakalı plan ve ümitlerini de içeriyor. Oktay Özdemir ve diğer mağdurlar, Türkiye’nin durumuna nekadar olumsuz baksalar da, ümitlerini kaybetmiş durumda değiller. Türkiye’nin demokrasiye dönmesini sabırla bekliyorlar.

Sergi ile ilgili genel bilgiler ise şu şekilde;

Tarih

16.09.2017 – 10.11.2017

Açılış saatleri

Sali – Cuma saat 14 – 20

Cumartesi – Pazar saat 10 – 20

Giriş ücreti

3 €, indirimli 1,50 €

Adres

Universitätsstr. 40

47051 Duisburg

Programlar

 1. 15.09.2017 Açılış
  Oktay Özdemir (öğretmen), Volkan Demirel (öğretmen)
 2. 29.09.2017 Darbe gecesi
  Oktay Özdemir (öğretmen), Abdullah Bozkurt (gazeteci, yazar)
 3. 13.10.2017 Ihraçlar, gasp, tutuklamalar
  Halil Gürses (bankacı), Mehmet Erdem (iş adamı)
 4. 27.10.2017 Basın özgürlüğüne darbe
  Dogan Ertugrul (gazeteci), Buket Güney (gazeteci, yazar)
 5. 10.11.2017 Akademisyenler kaçışta
  Dr. Sevil Yilmaz (doçent), Prof. Dr. Hüseyin Haydar Düzgün (ilahiyatci, yazar)

Program saatleri 18 – 20 arası.

 

 

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

 1. Çok güzel çalışma. Artarak devam etmeli.

  Not: Fotoğraf sergisine resim sergisi demek büyük hata olmuş. Sanatsal etkinliklerin teknikleri üzerinde daha dikkatli olmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here