Hapisteki 668 bebek için seferberliğe var mısınız?

0
2663

Farkında mısınız?

Nisan ayından itibaren tutuklamaların seyri değişti. Doğum yapan kadınlar bebekleriyle gözaltına alınmaya, sonra da tutuklanmaya başladı. Neredeyse her gün bir bebek nezarethane ile tanıştı.

Ülkemizin umudu olan çocuklarımızın geleceği karartılmakta, mağduru kanunun koruması dışında kullanmayla hareket edilmektedir. Suçu kesinleşmemiş annelerin tutuksuz yargılanması gerekmektedir.

Geçen hafta yayınlanan Birleşmiş Milletler raporunda Türkiye’de kaçırılma sayısı sadece bir (1) olarak yerini aldı. İnsanların kaçırılması ağır insan hakları ihlalidir. Kaçırılan, muhtemelen zor kullanılarak ortadan kaybedilen, en az yedi kişi ile ilgili acilen soruşturma başlatılması gerekmektedir. Şayet bu kişiler gözaltında tutuluyorsa derhal ailelerine yerleri bildirmelidir.

Anlaşılan o ki mevcut iktidar, mahkum ettiği insanların hayatını olabildiğince zorlaştırma çabasında. Koğuşlar kapasitenin çok üstünde insanlarla doldurulduğu gibi mahkumlar, temel haklarından da mahrum bırakılmaktadırlar. Koşullar bilinçli bir şekilde ağırlaştırılmaktadır.

Hükümetin bu gidişatı durdurması için harekete geçirilmesi gerekmektedir. Bunun yolu da ancak uluslararası alanda söz sahibi kuruluşların bilinçlendirilip mevcut iktidara baskı kurmasıyla mümkün olabilir.

Demokratik ve hukuki tüm yollar denenerek uluslararası etkin dinamikler harekete geçirilmeli ve uluslararası medya kuruluşları bilgilendirilmelidir.

SOYKIRIM ve KAÇIRILMA VARSA SEFERBERLİK OLMALI!

Bu süreci çok geç olmadan engellemeliyiz. Uluslararası tüm aktörlerle ve yüzyıllar boyu tüm insanlığın ortak tecrübeyle eriştiği evrensel insani değerlerle hepimiz seferber olmak zorundayız.

Dünyadaki tüm insan haklarına saygılı olan herkesi hukuki ve demokratik yolları denemeye davet ediyoruz.

Sosyal medyada ses getirecek etkinliklerle mağduriyetleri dünya basınına duyurmak için şimdi ve hemen hepimiz seferber oluyoruz.

Tüm ülkelerde mağduriyetleri anlatma adına, aynı gün ve aynı saat diliminde etrafımıza toplayacağımız ne kadar insan varsa bir saatliğine yürüyoruz.

668 Bebek doğar doğmaz hastaneden hapishaneye alındı. İlk etkinliğimiz bebekli anneler için olacak. Etkinlik her şehrin önemli meydanlarında son bulacak.

Tarih: 28 Ekim 2017 Cumartesi Günü Türkiye saatiyle 17:00

 

HASTANEDEN HAPİSHANEYE…

Yürüyüş Esnasında;

1. Hepimizin elinde emzikler ve siyah balonlar olacak.

2. Ellerimizle hazırladığımız gayet mütevazi pankartlarla Twitter’dan foto ve video paylaşacağız . Aynı anda hashtag ile destek vereceğiz.

#FromHospitaltoPrison

#TheCoupVictims

#668BabiesBehindBars

3. Periscope yayını yapacağız. Bir haber merkezimiz olacak. Medyatik kişilerle 10 ülkeden eş zamanlı görüşme gerçekleştirilecek.

4. Aynı gün Birleşmiş Milletler (BM) Merkezi ve İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) binalarına, şube ve ofislerine hapisteki 668 Bebek için emzik ve balon bırakılacak.

– Tr deki mağduriyetlere sessiz kalma http://change.org kampanyası anlatılıp imza istenecek.

5. O gün için açılan yardım kampanyası tanıtılacak.

Mağdur çocuklarımız için bol aktiviteli günler bizi bekliyor.

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here