Hizmet Hareketi ve “Checks and Balances”

1
1427

Üniversitemin ilk yılında Türkiye çapında profesörlerden ders almanın heyacanını yaşarken, sınıfta hemen herkes ekonomiye giriş dersinde bir türlü aynı soruyu sorardı : Hocam bu ülke nasıl düzelir?

Hoca kısa ve net olarak siyasi partiler ve seçim yasasının değişmesi gerektiğini söylerdi.

O zamanlar bunu tam olarak anlayamadıysam da , şimdilerde çok net anlıyorum.

Türkiye gibi az gelişmiş ülkelerde tek adamlar milletvekili, belediye başkanı, vali ve bir çok üst düzey görevliyi atadıkları için; kendisine göbekten bağlı olan bu kişiler, ikbal ve maddi beklenti sebebiyle tek adamlara itiraz edememişlerdir.

Amerika gibi yerlerde ise Başkan, ne valiyi ne de senatörü atayabilmektedir. “Checks and balances” denilen sistem de budur zaten. Başkana göbekten bağlı olmamanın rahatlığı da eleştiri, sorgulama, denetleme ve uzlaşma kültürünü geliştirmiştir.

Modern olan ve uygulanması gereken de budur.

Peki Hizmet Hareketi bu ideal ölçünün neresindedir?

Popüler ifadesi ile “Zihni berrak” denilen grubun ne kadarı
“göbekten bağlı değil” yani maddi ve ikbal beklentisi yok.

Veya zihni berrakların yüzde kaçı esnaf veya akademisyen?

Temel problem tamda burada.

Bir zihni berrak kendine uygun diğer zihni berrağa iş veriyor ve sistem kar topu gibi büyüyerek eleştirilemez, sorgulanamaz, denetlenemez hale geliyor.

Maalesef hala eski sistem meraklısı, şartlar el verse hiç bir şeyden ders almadan eski ikbal günlerine geri dönecek bir kitle var karşımızda.

Eski sistemin sınıfta kaldığı bu kadar netken  kaç kişi özür diledi veya istifa etti?

Eski sistemin işleyemeyeceğine dair elimizde bu kadar veri ve tavsiye varken eski merkeziyetçi sistemi ısrarla istemenin nedeni cahillik olmasa gerek.

Burada ya art niyet vardır, yada sıfırlanmayı kabul etmemek.

Sayın Dumanlı’nın enfes tabirini hepimiz özümsemek zorundayız.

Zihni berrakların idari güçleri artık yoktur. İlk yazımda belirttiğim gibi bu yola onlarla mı, onlarsız mı devam edeceğimize biz Gönüllüler karar verecek mademki ” gönüllüler hareketiyiz”.

Şu an Hizmet’e olan vefamız gereği bizde saygınlıkları hala mevcut.

Umarım onuda bu son çabalarıyla sıfırlamazlar.

Ama ben onları tanıyorsam yüksek ihtimalle sıfırlayacaklar.

 

Hikmet Şahin

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

  1. Eğitim dediniz sonunda dumanlı dediniz dumanlı sırtına altın plan vurulmuş bu seviyesiz eğitimin içinde en şanslısıydı eğer derseniz Amerika’da okudu dedikya sırtında altın semerli şanslı gişidir bu şanssı öyle kullandıki gz akp paçavrası yaptı şindiden dış ülkede rahat hayatın tadını çıkartıyor birde videolarla hizmetin insanlarnı manüpüle etmeye devam ediyor siz okumuş yazar olarak size harcanan emeğin karşılığını verin yoksa sizde dumanlının reklamanı yaparak size sarf edilen emeği boşa harcamayın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here