TEOG Kalksın…Emriniz Olur Efendim

1
1391

Dededen kalma küçük evinin bahçesine maydanoz ekmeye çalışan Haydar Emminin küreğine bir şey takılır. Çıkardığında bunun bir kandil olduğunu görür ve üzerindeki tozu temizlemeye çalışırken birden tahmin edeceğiniz gibi içinden cin çıkıverir. Kandilden veya şişeden çıkan her cin gibi o da Haydar Emmi’den bir dilekte bulunmasını ister. Derdi başından aşkın olan Haydar Emmi cini başından savmak için Amerika’ya giden bir otoban yapmasını ister. Otoban işinde Türkiye’de bütün rant kapılarının kapandığını ve o sahaya girmenin zorluğundan bahseden cin, başka bir dilekte bulunmasını ister. TEOG sınavına hazırlanan çocuğunu düşünen Haydar Emmi, cinden bu konuda yardım ister. Üç gün ortalıkta görünmeyen cin sonunda Haydar Emmi’ye gelir ve “Şu Amerika’ya istediğin otoban dört şeritli mi olsun, beş şeritli mi?” olsun diye sorar.

Şaka bir yana gerçekten eğitim sistemimizi izah edecek kimse var mı?

Eğitim sistemi ile bu kadar çok oynanan başka bir ülke var mı dünyada? Ben bilmiyorum. Düşünün bir kere 2000 yılından beri LGS, OKS, SBS ve nihayet TEOG… Her dört yılda bir sistem değişmiş. Arada değişen müfredat ve derslerden hiç bahsetmeyelim. Yoksa dış güçler burada da mı devreye girdi?

Peki, bu sistemleri getiren sonra da iptal edip diğerini devreye sokan, eğitimi yap-boz tahtasına çeviren kim? Onu kaldır, bunu değiştir… Tamam, TEOG kalksın eyvallah da yerine ne getirilecek olan sistem ne kadar objektif olacak? Fen liselerine nasıl öğrenci alınacak? Daha önceki sistemler değiştirilirken de çocuklar çocukluklarını yaşasın dendi ama değişen sadece sınavın adı oldu. Gerçek eğitimcilerin söz sahibi olacağı zamana kadar bu garabet devam edeceğe benziyor.

1920’den beri 74 eğitim bakanımız olmuş; görevde kalma süreleri ortalama 1,3 yıl. AKP’nin Milli Eğitim bakanlarının mesleklerine bakalım: avukat, işletmeci, iletişimci, bürokrat, denizci… Eğitim dışında her işi yapan bu bakanların durumu bile içler acısı halimizi ifade etmeye yeter.

Ancak bizim gibi kaçıncı sınıf olduğunu bilemediğim ülkelerde devlet başkanı herhangi bir bilimsel veriye dayanmadan “TEOG kaldırılması lazım” der. Arkasından da abidik gubidik bir başbakan hemen harekete geçip gereğini yapar. Aslında sadece bu olay bile Erdoğan’ın 2019’da başkan olması durumunda nasıl yönetileceğimize dair bir ipucudur.

Öyle görünüyor ki Erdoğan, oyları her geçen gün düşen AKP’yi, -daha doğrusu kendisini- kurtarmak için muhtemel bir erken seçime gideceğine dair söylentilerin TEOG’la ilgisi var. Zira sınava girecek yaklaşık 1,5 milyon öğrenci var. Bu çocukların sadece aile bireylerini hesaba katacak olursak 5 milyon oyun konsolide edilmesi söz konucu olacaktır.

Son yıllarda yapılan sınavlarda yaşanan beceriksizliklerin ve saçmalıkların da bu kararda bir etkisi olabilir. Özellikle son iki yılda görevlerinden uzaklaştırılan donanımlı birçok insanın yerine gelenler her şeyi eline yüzüne bulaştırdı. Bu pislikler “cambaza bak” ile temizlenemez. Hele hele bir şekilde kaptığı koltuğu kaptırmak istemeyen muhteris politikacıların bu hususta başarılı olması mümkün değil.

Milli görüş zihniyetinin dolayısıyla da AKP’nin arka bahçesi olan İmam Hatiplilerde eğitim ve başarı seviyesi yerlerde dolaşıyor. Kim bilir belki de bunu gizlemenin yoludur TEOG’u kaldırmak. Aslında bu tam da onların istediği bir durum. Hatırlayın birçok AKP’li gibi ne demişti Taner Yıldız; “eğitim seviyesi yükseldikçe AKP’nin oyları düşüyor.” Burada bir tezadı izah etmek için kırk akıllı lazım ya neyse… Siyaset böyle bir şey işte; ne demişti bu işin piri “dün, dündür; bugün bugündür.”

Hizmet Hareketi’nin eğitimden el çektirilmesiyle oluşan boşluğu para hırsıyla yanıp tutuşan kişi, vakıf, tarikat veya derneklerin açtığı birçok okul var. Bu zihniyetin egemen olduğu bir eğitim kurumunda TEOG’un kaldırılması adeta can simididir. Buralarda notların yükseltilmesini sağlayacak torpilin önüne nasıl geçilecek?

Eğitim; fedakârlık ve donanım isteyen uzun soluklu, zor bir iştir. Varlıkları, alacakları oy sayısına bağlı olan siyasetçilerin bunun altından kalkmaları mümkün değildir. Bunun hakkını verecek ehil kişiler devreye girmezse bu tartışmaları daha çok yaparız. İttihat ve Terakki’nin eğitim nazırı Emrullah Efendi boşuna “Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim” dememiş.

Merak ettiğim bir konu var, bilen var mı? Erdoğan’ın torunu kaçıncı sınıfta okuyor?

Halit Emre Yaman

@halitemreyaman

halitemreyaman@hotmail.com

Yayınlarımızın devamı adına, sizleri destek vermeye davet ediyoruz.

1 YORUM

  1. Bilal Erdoğan 2003 de evlenmiş. Yani torun muhtemelen, 2004 lüdür. Önümüzdeki Teog imtihanında(2018) 14 yaşında olsa, demek ki torun da Teog adayı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here